Ze získaného páru krátce po příjezdu ale uhynula samice a s ní na dlouhou dobu odešla též vidina plnohodnotného chovu s perspektivou mláďat. Získat samici k vytvoření páru totiž nebylo jednoduché. „Na jedince odchované v lidské péči snad nebylo možné ani narazit. Většina importovaných zvířat z volné přírody trpěla po náročném transportu přes půl zeměkoule dehydratací a velmi špatným zdravotním stavem končícím v naprosté většině případů úmrtím. Podle fanouškovského webu zootierliste.de je z institucí chová v současnosti (2023) v Evropě už pouze zoo v Moskvě," uvedl mluvčí plzeńské zoo Martin Vobruba.
Pět let tak byl samec umístěn v expozici tropického terária, poté byl v roce 2013 předán soukromému chovateli. Tento krok slavil úspěch a zoologická zahrada obdržela v roce 2015 tři mláďata, potomky tohoto samce. Dospělosti se dožily dvě samičky, ke kterým se v roce 2021 připojil dospělý samec, kterého expozice Akva Tera získala.

První oplozená vejce objevili ošetřovatelé v září 2022. Vánoční nadílka s podobou očekávaného odchovu se ale nekonala. V prosinci 2022 se první mládě sice dokázalo proříznout skrze vaječnou skořápku, vylézt z ní však už nezvládlo. Na doporučení zkušeného chovatele byla zbývající vejce přemístěna do inkubátoru s teplotou 23,5 ºC s nadějemi, že tím bude jeden z možných faktorů neúspěchu eliminován.
Ke zdařilému líhnutí došlo 20. března 2023, kdy na svět přišlo první mládě, a to po 99 dnech inkubace. Druhé následovalo o tři dni později. "Ošetřovatelé nyní oslavují pět vylíhnutých mláďat a drží pěsti dalším sedmi vejcím, která čekají v inkubátoru," doplnil Vobruba.
Chovné trio je ke spatření v návštěvnické části Akva Tera, mláďata jsou umístěna v chovatelském zázemí.

Stromových agamy Lophosaurus dilophus jsou relativně velcí ještěři s nápadně zvětšeným hrdlem a šupinami tvořícími hřeben táhnoucí se od hlavy až po ocas pocházejí z druhého největšího ostrova světa, Nové Guiney. Vyskytují se ale rovněž na několika dalších přilehlých ostrovech a souostroví, a to převážně v tropických deštných lesích do nadmořské výšky 800 m n. m.