Tři bezesné noci kvůli Berounce mají za sebou hasiči ve Zvíkovci. Včera po poledni byli v jednom kole. „Dva kempy už máme pod vodou, třetí zalévá," uvedl starosta obce Petr Uher. „Permanentně odčerpáváme vodu ze sklepů, nakládáme pytle pískem a děláme z nich zábrany. Teď jedeme odstraňovat padlý strom přes silnici," uvedl hasič Ladislav Uher. „Napytlovali jsme už dva valníky a bude třeba přidělat další zásoby. Berounka stále stoupá. Těžko říci, kdy dojde ke kulminaci, nejspíš někdy večer," mínil Jakub Tjutčev.

V kempu U Varských měli chlapi ze zvíkovecké jednotky včera základnu. „Tady už to nezachráníme, voda je až v sále," konstatoval posmutněle Igor Tjutčev. „Za chvíli asi řeka vezme tamhletu chatičku," ukazoval objekt obklopený vysokou vodou, na nějž Berounka silně dorážela. „Už se pohnula z místa," zdůvodňoval domněnku.

Dozvěděli jsme se rovněž, že v Chříči hasiči evakuovali z chaty dva lidi. „Třetího tam máme pořád. Věří, že až k jeho objektu hladina nevystoupá," informoval velitel týmu. „Obec se o nás stará, dnes nám zajišťuje jídlo, včera a v sobotu vařila Radka Tjutčevová," podotkl Pavel Burget.

Klabava

Síla vody děsila i v Klabavě. Přes jindy suchý přeliv přehrady se valí nekončící hučící vodopád. Tuny zpěněné vody burácejí v divokém víru a odtokové koryto je jim už těsné. „To je hrůza, tam kdyby člověk spadl, nemá šanci. Nedokázala jsem si představit, že voda umí být tak zlá," konstatovala přihlížející Jana Kaš-párková.