Doba dovolených začala. Cestujeme, dost často i za hranice, a mnozí nechtějí nechat své drobné zvířecí miláčky samotné. Leckdy se o ně nemá ani kdo postarat. Volí tedy raději eventualitu, že je berou s sebou.

V případě tuzemska to není takový problém, ale míříme-li do zahraničí, pak je třeba opatřit je, stejně jako sebe, pasem. „K tomu, aby třeba psi získali europas, musí ovšem být očipovaní, jinak ho nelze vystavit. Dále je třeba mít platné očkování," informoval veterinární lékař Luděk Uzel. Pro cestu do Velké Britanie, Irska a Švédska přibývá ještě požadavek serologického vyšetření na vzteklinu. Veterinář dodal, že mnohé země si hlídají i odčervení zvířete. „Konkrétně třeba severské státy, tam je to upřesněné až na hodiny. Podrobnosti si je nutné zjistit předem," říká Uzel, „pro povolení vstupu hrají často roli lhůty." Podle něj ale do zahraničí až tolik psů necestuje, i když trend narůstá. „Někdy ordinujeme i léky s sebou. Do jižních zemí například proti parazitovi způsobujícímu srdeční červivost (dirofilarióza)," sdělil. Z mazlíčků ale lidé do ciziny jezdí nejen se psy, na výstavy či dovolené s sebou berou i kočky a fret- ky. Z Rokycanska cestoval už i králíček.

Ve Zbiroze veterinární lékař Václav Vozák ml. doplnil, že v případě koček má zkušenost se společným vycestováním s majiteli třeba do Chorvatska. „Pokud jde o leteckou přepravu, pak za psa obvykle přidáte poloviční cenu letenky. Z ekonomických důvodů je lidé raději nechávají doma. Jestliže se rozhodnou vzít je, do některých vybraných zemí je třeba, aby zvíře podstoupilo i klinické vyšetření tři dny před odletem. Některé země mají zase i přesně vymezenou lhůtu pro očkování. Proto není dobré odkládat konzultaci s veterinářem," radí.