Jaké bylinky na balkoně pěstovat? Je dobré začít především s těmi, které máte rádi a které plně využijete při vaření nebo do léčivých a osvěžujících nápojů. V truhlících můžete mít pažitku a petrželku, majoránku, oregano, mátu, tymián, rozmarýn, meduňku, šalvěj, saturejku, levanduli či koriandr. I když bylinky mají celkem skromné požadavky na pěstování, měli bychom respektovat jejich základní potřeby.

Jak pěstovat bazalku v truhlíku:

Zdroj: Youtube

Slunce nebo stín?

„Většina bylin potřebuje čtyři až šest hodin přímého slunečního záření, aby dobře rostly,“ píše web specializovaný na bydlení a zahradu Apartment guide. Některé rostliny však vyžadují slunečního svitu více, zatímco jiné se spokojí s málem, proto je důležité, jak je váš balkon situován.

Například takzvané středomořské bylinky, mezi něž patří oregano, rozmarýn, bazalka, tymián, levandule a šalvěj, budou velmi vděčné za jižní stranu, kde budou mít dostatek slunce. Balkon orientovaný na sever poskytuje stinné prostředí, kde by strádaly, naopak se tam bude dobře dařit pažitce, petrželce, libečku či řeřiše, ale i meduňce a mátě.

Západní strana dopřeje rostlinám dostatek slunce, ale ochrání je před největším poledním žárem a podobně výhodné podmínky poskytuje i strana východní. Dařit se tam bude většině bylin.


Nahrává se anketa …

Kombinujte byliny s rozmyslem

Pokud chcete sesadit více druhů bylin do jednoho truhlíku či květináče, musíte k sobě vybrat takové, které mají podobné požadavky na světlo a zálivku, a vyřadit ty, které se příliš rozrůstají a menší rostlinky by utlačovaly. „Vyhněte se kombinaci vysokých bylin s nízko rostoucími bylinami,“ upozorňuje kutilský web Airtasker. Obzvláště máta je predátorka, proto je lépe vyhradit jí vlastní květináč nebo truhlík.

Máte balkon nebo terasu? Zapojte je do hry a vytvořte z nich místo, kde budete relaxovat a mít přírodu doslova na dosah ruky.
Jak udělat z terasy druhý obývák: Důležité je vhodně zvolit světla i nábytek

Jednoduchým pravidlem je sázet společně bylinky ze stejné čeledi. Když dáte do společného truhlíku rozmarýn, tymián a oregano, budete mít jistotu, že všem třem vyhovují stejné podmínky. Je dobré si dopředu nastudovat, co které byliny vyžadují, a podle toho volit nádoby a osazovací plán.

Zjistěte si také, které vaše oblíbené rostliny jsou jednoletky a které vám vydrží i do dalších let. Mezi trvalky patří například oregano, levandule, šalvěj, tymián, máta, bobkový list, kari listy a rozmarýn, jednoletá rostlina je třeba bazalka, kopr, petržel či koriandr.

Zalévejte a sklízejte po ránu

K sázení vybírejte květináče s drenážními otvory a dbejte na správné zalévání, abyste rostliny neutopili nebo nevysušili. „Zalévejte v chladnějších ranních hodinách. Nejlepší čas na zalévání bylinek je mezi šestou až desátou hodinou,“ doporučuje zahrádkářský portál Balcony Garden.

Jednou z bylin, které můžete pěstovat na balkoně a které pomáhají v boji s přebytečnými kilogramy, je bazalka.Jednou z bylin, které můžete pěstovat na balkoně a které pomáhají v boji s přebytečnými kilogramy, je bazalka.Zdroj: Shutterstock

Bylinky začněte sklízet, když jsou dostatečně vyvinuté a mají dost listů, aby mohly růst dále. Stříhejte je brzy ráno, než začne být vedro. Zastřihování byliny udrží v dobré kondici.

Bylinky pro boj s nadváhou

Možná to nevíte, ale když obhlédnete svou bylinkovou zahrádku, určitě v ní najdete pár druhů, které nejen krásně voní a chutnají, ale navíc umějí pomoci v boji s přebytečnými kilogramy. Je to nenápadná petrželka, křehká bazalka, drobné lístky oregana, voňavý rozmarýn a máta.

Petrželku znají hlavně diabetici, protože redukuje hladinu cukru v krvi. K tomu však pomáhá i s kontrolou chuti, takže vás může zbavit sklonu ke zbytečnému mlsání, a podporuje přirozené odvodňování organismu i detoxikaci.

„K přípravě odvaru z petržele použijte nejen nať, ale i stonky.  Nasekejte jednu větší hrst rostliny na menší kousky, vložte ji do vroucí vody a nechte tak minutu povařit. Pak nechte nápoj pod pokličkou ještě 10 minut louhovat. Nakonec přeceďte a dochuťte teplý čaj medem a pár kapkami citronu,“ uvádí specializovaný web iReceptář.

Rozmarýn je velmi aromatické koření i zdroj vlákniny, která zabraňuje vstřebávání tuků a prodlužuje pocit sytosti po jídle, a také lipázy - enzymu napomáhajícímu štěpení tuků.

Obsahuje mnoho antioxidačních látek, které vyplavují z těla volné radikály a mají protizánětlivé vlastnosti. Také rozmarýn snižuje hladinu cukru v krvi a chrání organismus před metabolickými poruchami.

Máta peprná je proslulá především svou příjemnou a nezaměnitelnou vůní. Ale vedle toho působí velmi příznivě na zažívání. „Pomůže vždy, když se přejíte nebo vám jídlo prostě nesedne. Zároveň přispívá k detoxikaci a hubnutí v oblasti břicha,“ píše specializovaný web iReceptář. Vedle toho máta pomáhá také při průjmových onemocněních, podporuje funkci jater, a zlepšuje tak jejich přirozenou detoxikační funkci.

Bylinky mají čarovnou moc, dokážou zklidnit podrážděný žaludek, posilovat imunitu, zmírnit nadýmání, ale i zlepšit náladu.
Tajemství bylinného čaje. Důležitý je nejen výběr, ale i správná příprava

Oregano je dalším velmi dobrým pomocníkem k lepšímu trávení a hubnutí. Se snižováním přebytečných kilogramů pomáhá díky obsahu látky karvakrol, detoxikuje trávicí trakt a pomáhá také při zácpě.

Bazalka pravá je dalším voňavým pomocníkem při hubnutí. Podle odborníků dokáže totiž redukovat hladinu kortizolu, což přímo napomáhá hubnutí především v oblasti břicha a podbřišku. Díky látkám, které obsahuje, snižuje krevní tlak a tlumí pocit hladu, stimuluje odvodnění organismu a urychluje metabolismus i spalování tuků.