„Kvalita půdy je pro rostliny uméstěné ve stínu velmi důležitá. Většina z nich preferuje bohatou a vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Chudé půdy by měly být obohaceny kompostem nebo humusem,“ říká Aneta Křováková, zahradní designérka.
V úvahu musíte vzít také kyselost. Nepodaří-li se vám půdu odkyselit, stojí za to připravit výsadbové jámy pro trvalky a naplnit je vhodným substrátem.
Trvalky do stínu:
„Zahrada ve stínu je podobná vlhké zahradě, i když někdy jsou podmínky různé, protože může jít také o sucho a stín dohromady, což je komplikovanější. Stínomilné rostliny jsou zkrátka na vlhkost ve svém přirozeném prostředí zvyklé,“ říká Jitka Nováková.
Mnoho z nich si proto vyvinulo široké, masivní listy, které vzácné sluneční světlo pomáhají sbírat. A i když je odpařování vlhkosti ve stínu mnohem menší, mohou i rostliny ve stínu potřebovat vydatnou zálivku, zejména na suchých a písčitých půdách.
Při stojaté vodě, špatné drenáži a odtoku jsou naopak jejich kořeny náchylné k zahnívání. Při přípravě půdy proto na velmi vlhkých místech na dno výsadbových jam vložte drenáž z oblázků nebo rozbitých cihel.
Rostliny nevysévejte, ale vysazujte
Pokud na část zahrady pronikne sluneční světlo pouze na 3–4 hodiny denně, jedná se o stín. Je-li slunce na zastíněné ploše déle než 4–5 hodin, jde již o polostín. Nejproblematičtější jsou místa na severní, severozápadní nebo severovýchodní straně. Na jaře tam leží dlouho a pomalu taje sníh, v létě půda mezi dešti zase nestihne vyschnout.
„Poohlédněte se po stínomilných rostlinách. V těchto podmínkách dobře rostou hosty, zvonek lesní, kapradiny nebo svízel vonný. Dařit se bude také salátu, fazoli, celeru či pórku. Z květin jsou to zase pomněnky, fialky, kostace či keřovitá hortenzie,“ říká Aneta Křováková.
Některé druhy potřebují přímé slunce, jiné se naučily vystačit s rozptýleným nebo odraženým. Obvykle se jedná o obyvatele podrostu a jsou to právě tyto rostliny, které můžeme klasifikovat jako tolerantní vůči stínu. Zato rostliny, jež se cítí hůře na otevřeném slunci než v rozptýleném světle, jsou obvykle označovány jako stínomilné.
Ale pozor! Většina rostlin odolných vůči stínu se nevysévá, protože chybí dostatek světla, aby semena vyklíčila. Rostliny, které kvetou v létě a na podzim, se vysazují na jaře a ty, které kvetou na jaře, zase na podzim.
„Záleží, jak moc je zahrada přes den ve stínu. Některé rostliny mají rády tzv. bloudivý stín, což je prostředí jako v lese, kde občas prosvítá slunce mezi listy. Pokud na pozemku stíní listnaté stromy, mohou na jaře plné slunce využít třeba cibuloviny a po olistění už jim stín vadit nebude. V úplném stínu například budov na severní straně, neroste skoro nic,“ uvádí Jitka Nováková.
I když základem květinové zahrady jsou nenáročné rostliny odolné vůči stínu, stále platí, že čím déle bude na místo v ranních a večerních hodinách dopadat světlo, tím bude aranžmá barevnější a bujnější.
Nebo zkrátka zvolte minimalistický styl. Zasaďte kvalitní trávník, soustřeďte se na rostliny v květináčích či okrasné prvky z kamenů a dřeva. Velká terasa i bazén s ohřevem vody vyřeší problém, jak vyplnit místo i jak příjemně trávit čas.
Devět rostlin do stinných zahrad
1. Kapradina - v přírodě roste výhradně na stinných místech, mezi lesy a v blízkosti řek, je velmi odolná i vůči suchu.
2. Konvalinka - je extrémně mrazuvzdorná a málo náchylná k chorobám, ideálně prosperuje v polostínu.
3. Rododendron - miluje mírný polostín a nadměrné sluneční záření může vést k vysušení a smrti rostliny.
4. Plamenatka - se cítí pohodlně jak na slunci, tak v polostínu, stačí ji pravidelně zalévat a půdu kolem odplevelovat.
5. Kořenokvětka - prospívá jí polostín, vystavování slunečnímu záření ji může zabít.
6. Aktinidie - může dorůst až do osmi metrů a ozdobí ploty i stěny domů. Její plody jsou navíc bohaté na vitaminy.
7. Čechrava - kvete velmi dlouho, nepotřebuje hodně slunce a snese i vysokou vlhkost půdy.
8. Dlužicha - je odolná vůči stínu, chladu a chorobám. Desítky různých typů umožní realizovat téměř jakýkoli zahradnický záměr.
9. Hortenzie - je půvabným a nenáročným keřem, i přes svou krásu nepotřebuje mnoho světla a je velmi odolná vůči nepřiznivým podmínkám.
Máte nějaký problém s vaší zahradou, se kterým si nevíte rady? Možná vám napoví, jak situaci vyřešit, náš webseriál Problematická zahrada.