Když je řeč o menstruační krvi, každý si jistě představí jasně rudou barvu. Ovšem taková vždy nemusí být a může se na začátku cyklu a na jeho konci i výrazně lišit. Může se dokonce lišit i cyklus od cyklu. Její barvu ovlivňuje hned několik faktorů.

Krev, která zůstala v děloze dostatečně dlouho, může mít kvůli oxidaci tmavší barvu, stejně jako mohou ovlivnit barvu menstruační krve hormonální změny, ale i určité zdravotní komplikace. Vždy však platí, že pokud máte jakékoliv obavy, neprodleně kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

Barva menstruační krve se může pohybovat od světle růžové přes rudě červenou, tmavě červenou, hnědou či černou, šedou až po oranžovou. Pojďme nyní rozebrat jednotlivé barvy a jejich vypovídající hodnotu o vašem zdraví. I podle studie z března roku 2015  jsou „Vzorce menstruačního krvácení považovány za relevantní ukazatele reprodukčního zdraví.“

Středověké ženy menstruovaly volně pod svými šaty a krev jim stékala po nohách.
Krvácení do mechu, věznění v chýši. Muži v historii menstruující ženy nenáviděli

Růžová barva 

Na úplném začátku menstruace může být krev zbarvena do světle růžové barvy, což je obvykle způsobeno tím, že se slabý průtok krve smíchá s cervikální tekutinou, která krev naředí a zesvětlí. Světle růžová krev či špinění však může značit i počáteční známky těhotenství či nízkou hladinu estrogenu v těle, která je obvykle spojována s užíváním hormonální antikoncepce či perimenopauzu.

Oranžová barva 

Smíchání krve a cervikální tekutiny ovšem může způsobit i oranžové zbarvení menstruační krve. Pokud však zaznamenáte podobné zbarvení krve, měli byste zkontrolovat i další příznaky, které by mohly naznačovat, že se vaše tělo potýká například s bakteriální vaginózou či trichomoniázou.

Mezi další příznaky patří dle Medical News Today  vaginální svědění, nepohodlí či neobvyklý výtok.

Menstruační bolesti lze zmírnit změnou určitých návyků
Mnoho žen dělá při menstruaci stejné chyby. Bolestmi mohou trpět právě kvůli nim

Sytě rudá barva 

Jasně červené krvácení znamená, že je krev, která z vás vytéká, čerstvá a rychle odtéká. Většinou se tato barva objevuje na začátku menstruačního cyklu a je považována za typickou barvu zdravého cyklu. Tuto barvu může mít menstruační krev po dobu celého cyklu, ale může i výrazně ji ztmavnout, jakmile se její průtok zpomalí.

Stejnou barvu mívá i poporodní krvácení, které je charakterizováno silným tokem jasně červené krve. Pokud zaznamenáte krvácení jasně červenou krví mezi cykly, může se však jednat i o infekci a vaše tělo se dle stránek Creekside Center for Women může potýkat s chlamydiemi či kapavkou.

Tmavě červená barva 

Tmavě zbarvená menstruační krev se může vyskytovat například po probuzení, ale i v případě, že se potýkáte s nemocí a dlouho ležíte v posteli. Tmavou barvu mívá nejčastěji na svědomí dlouhý kontakt s kyslíkem.

Pokud vaše krev byla v děloze hodně dlouho, může mít proto tmavě rudou barvu. Tmavě červenou krev ale můžete rovněž vidět v konečné fázi menstruace, kdy už krev neodtéká tak rychle, jako na jejím počátku.

Ženy používají k označení menstruace tisíce eufemismů.
Návštěva tety Irmy i útok rudé armády aneb Nejvtipnější označení pro menstruaci

Černá nebo hnědá barva 

Černě zbarvenou menstruační krev můžete pozorovat jak na začátku, tak na konci menstruačního krvácení. Obvykle znamená, že se jedná o starou krev, která byla v děloze už nějakou dobu a chvíli jí trvalo, než opustila tělo a měla čas zoxidovat. Černá krev pravděpodobně nejprve získala hnědou barvu či tmavě červenou a následně zčernala.

Černá krev ale může znamenat podle Medical News Today i vaginální blokádu. Dalšími příznaky mohou být horečka, potíže s močením, otok pochvy, svědění či zapáchající výtok.

Šedá barva menstruační krve

Šedivě zbarvená či téměř bílá menstruační krev je téměř vždy jistotou, že vaše tělo bojuje s bakteriální vaginózou. V důsledku nerovnováhy mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve vagíně můžete současně pociťovat i svědění v pochvě a jejím okolí, páchnoucí výtok a pálivé či bolestivé močení. Návštěva gynekologa by měl být neodkladná a zahájení antibiotické léčby rovněž. Objevení šedého krvácení v období těhotenství může být i známkou potratu.