Jsou už nyní lidé nemocní?
I když hlavní sezona chřipky (prosinec až březen) teprve přijde, lidé s ní už do ordinací chodí. „Respiračních onemocnění v souvislosti s počasím začíná přibývat,“ informoval Deník praktický lékař z Prahy 10 Tomáš Kaštovský.
Jaké jsou důsledky chřipky?
Chřipka je virové infekční onemocnění. V jejím důsledku podle České vakcinologické společnosti v tuzemsku každoročně umírají stovky (i víc než tisíc) především starších lidí. „Viry chřipky neustále mutují,“ upozornil přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Milan Trojánek. Pro důchodce je proto vhodné nechat se očkovat, ideálně vysokodávkovou vakcínou.
Na očkování k praktikovi?
Prakticky už vesměs vakcíny proti chřipce v ordinacích mají nebo jim přicházejí. Česká vakcinologická společnost doporučuje jako termín pro zahájení očkování říjen. Organismus člověka začne být chráněn zhruba dva týdny po aplikaci vakcíny. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů ČR Václava Šmatláka se lidé případně mohou nechat proti chřipce očkovat i ve stejný den jako proti covidu. „Anebo s časovým rozestupem. Vyhovíme v zásadě každému,“ řekl Deníku.
Komu hradí očkování pojišťovny?
Očkování proti chřipce je dobrovolné. Z veřejného zdravotního pojištění je mají hrazené lidé nad 65 let věku, pacienti s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin či diabetem. Dále klienti domovů pro seniory či léčeben dlouhodobě nemocných nebo zdravotničtí pracovníci. Další lidé si vakcínu v řádu stokorun platí, přičemž na její úhradu přispívají některé zdravotní pojišťovny z fondů prevence.
Televizní a rozhlasová moderátorka Saskia Burešová se proti chřipce nechává pravidelně očkovat již od padesáti let a k témuž inspiruje rodinu. „Očkování mi dává jistotu, že mohu pokračovat ve svých aktivitách a setkávat se s lidmi,“ uvedla.
Prevencí před chřipkou je včasné očkování:
Jaký je zájem o očkování?
Podle dat Eurostatu byla v zemích Evropské unie v roce 2021 proti chřipce naočkována více než polovina lidí nad 65 let. V Česku jen čtvrtina. „Nárok na hrazené očkování v naší pojišťovně uplatňuje necelých 400 tisíc klientů, jen ve skupině nad 65 let máme přitom téměř 1,4 milionu lidí,“ potvrdila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Očkovaných ale podle ní rok od roku mírně přibývá.
Jak se chřipka projevuje?
Člověk má horečku nebo zimnici, bolí ho hlava a svaly, má rýmu, bolí ho v krku a kašle. K tomu se celkově necítí dobře. Přesnou diagnózu určí lékař. Ne každý ho ale navštíví, někdo se rovnou kurýruje doma.
Co na chřipku zabírá?
Na chřipku jsou vhodné volně dostupné léky. Ulevují i čaje se zázvorem, medem a citronem. Důležité je podle odborníků pít hodně vody a vyležet se. Imunitu posilují vitamíny C, D3 či zinek.
Co další viry?
Vedle chřipky či covidu se mohou lidé nakazit také rhinoviry a RS viry. Rhinoviry se mohou projevit ucpaným nosem, RS viry kašlem či rýmou. V Česku je nově vakcína proti RS virům pro lidi nad 60 let, kteří za ni musí zaplatit asi pět tisíc korun. VZP na ni přispívá dva tisíce.
Doporučení odborníků
Česká vakcinologická společnost doporučuje, aby se proti chřipce očkovali především dospělí nad padesát let (obzvláště starší 65 let a chronicky nemocní) a děti od šesti měsíců do pěti let.
Podle infektologa Lukáše Kohouta z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol je ideální zahájit očkování v druhé polovině října, lze se ale očkovat i v listopadu či prosinci.
Očkování podle přednostky Geriatrické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Evy Topinkové sice stoprocentně nezabrání onemocnění, výrazně ale chrání především před těžkým průběhem i následky chřipky.
Odborníci upozorňují, že chřipka postihuje nejen dýchací cesty. V některých případech se může rozvinout v bakteriální infekci (na kterou jsou nutná antibiotika) postihující celé tělo. Hrozí vyústění v zápal plic, zánět pohrudnice, encefalitidu, meningitidu nebo zánět srdečního svalu. V mezním případě může vést k úmrtí.
Více informací na www.stop-chripce.cz