Podle epidemiologa Roman Chlíbka je to dobře. „Už to není nové onemocnění, proto je třeba dostat ho na úroveň chřipky nebo RS virů. Padá důvod, aby byl covid ve stejné skupině třeba neléčitelné AIDS. Řada covid pozitivních lidí pravděpodobně už ani nejde k lékaři. Díky dřívějšímu prodělání či očkování mají mírnější průběh a ani nevědí, jakou virózu zažívají. Nedělám si iluze, že jsou všichni doma. Kdyby se stávající nařízení tvrdě uplatňovalo, plno lidí by se dostalo do potíží. To má návrh změnit,“ řekl Deníku.

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů.
Případů chřipky a dalších infekcí ubývá. Nejvíce nemocných je na jihu Moravy

V současnosti platí, že když PCR test u člověka prokáže koronavirus, lékař mu musí nařídit sedmidenní izolaci. „Pokud ji někdo poruší a přijde se na to, může být trestně stíhán. I nadále ale bude platit, že se jedná o infekční onemocnění, které člověk nemá šířit. Jako u jiných respiračních onemocnění bude však jen na ošetřujícím lékaři, zda nakaženého do izolace umístí,“ uvedl Chlíbek.

S měkčími podmínkami ohledně covidu souhlasí i epidemiolog Roman Prymula. „Motivováno je to snahou zařadit jej mezi běžná respirační onemocnění, u nichž dopady nejsou tak dramatické. Jedná se o celosvětový trend, protože s covidem budeme nadále žít. Ke změně pravidel dojde i proto, že tu nejsou mutace, které lidi z hlediska klinického průběhu výrazně ohrožují,“ dodal.

Izolace s babičkou

Covid byl do seznamu nemocí, za jejichž zavlečení a šíření hrozí trestní stíhání, zařazen 13. března 2020. Expert na medicínské právo Ondřej Dostál k tomu byl od začátku skeptický. „Covid tu v té době už byl. Byli jsme v jiné situaci než některé asijské země, kde ho blokovali hned u vstupu. Takže trestání za zavlečení u nás bylo irelevantní,“ řekl Deníku.

Špatně se podle něj prokazovalo i to, že konání konkrétního člověka zvýšilo riziko šíření covidu ve chvíli, kdy už byl v populaci rozšířen. „Nikdy jsem nebyl propagátorem brutálních restrikcí. Když už jsme se do určité míry promořili, všechny zdroje jsme měli přepnout na zvládání péče o rizikové skupiny. To byla alternativa k čínskému přístupu „vše zavřené“, který se ukázal jako nefunkční,“ podotkl Dostál.

Když v Číně uvolnili lockdown, lidé začali hodně cestovat. Mnozí ale s sebou přivezli i různé varianty koronaviru.
Turisté z Číny mohou do Česka zanést další varianty covidu: Co vše to znamená

Dodal, že navržená opatření byla mnohdy nesmyslná. „Od začátku mi přišlo absurdní, když systém hygienické správy neměl problém umisťovat lidi nakažené covidem do izolací v jejich vlastní domácnosti, kde žila i stará babička. To činilo celý systém plošného testování, karantén a izolací nesmyslným,“ řekl.

Současný ministerský návrh je podle něj v pořádku, protože dnes už prakticky vůbec nelze zjistit, jak se někdo covidem nakazil. „Z hlediska prokazování trestného činu i společenské škodlivosti je to pasé,“ dodal odborník.

Podmíněné odsouzení

A jaké dopady trestnost šíření covidu nyní má? „Prověřovali jsme celkem pětačtyřicet případů a v devětadvaceti z nich padlo obvinění,“ řekl Deníku mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.

Kolik lidí bylo nakonec odsouzených, už statistiky neobsahují. „Odsouzené za šíření covidu nelze odlišit z celkového počtu odsouzených,“ uvedla pro Deník Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Za nedbalostní šíření vybraných nakažlivých nemocí může člověk vyfasovat až jeden rok za mřížemi, za úmyslné šíření šest měsíců až tři roky. V případě, že v důsledku toho zemřou minimálně dva lidi, dokonce až dvanáct let. Na dva roky s podmíněným dvouletým odkladem byla letos v lednu pravomocně odsouzena kupříkladu dvaačtyřicetiletá matka deseti dětí, která při nařízené covidové izolaci odjela z jednoho kraje do druhého.