Moč je odpadní tekutina, která slouží k odstranění nevyužitých či toxických látek a nadbytečné vody z těla ven. Za čtyřiadvacet hodin se v těle vytvoří přibližně litr až jeden a půl litru moči, ze které lze podle její barvy a zápachu mimo jiné snadno odhalit i váš zdravotní stav.

Rakovina močového měchýře - na barvě moči záleží:

Zdroj: Youtube

Jaké látky jsou obsažené v moči zdravého člověka? Z největší části je moč tvořena vodou, ale obsahuje i řadu odpadních látek a při správné koncentraci téměř nezapáchá. Pokud se však stane koncentrovanou, začne být silně cítit. Přečtěte si, při jakém odéru a zbarvení moči byste už měli zbystřit a návštěvu urologa neodkládat.

Význam barvy moči

Jak jistě víte, kdykoliv jdete na preventivní prohlídku nebo máte obavy o vlastní zdraví, většinou vás váš praktický lékař požádá, abyste mu přinesli ranní moč. Tu dále podrobí potřebným testům, ale první, na co se podívá, je její zbarvení a případný kal. I tak obyčejná věc, jako je barva, totiž vašemu ošetřujícímu lékaři prozradí hodně o tom, co se děje uvnitř vašeho těla. Pojďme se proto podívat na jednotlivé odstíny barevné škály moči.

Čistá průzračná moč

Pohled do záchodové mísy těsně po vykonání malé potřeby může značit mnohé. Pokud zpozorujete lehce nažloutlou tekutinu, která nijak zvlášť nezapáchá, máte protentokrát vyhráno. Co ale dělat, když má moč jinou barvu, která z nich je nejhorší a jak se máte chovat, když vaše moč hnilobně páchne?

Druhů rakoviny je bezpočet. Různé orgány mohou postihnout různé typy nádorů a také příznaky se liší u jednotlivých pacientů.
Příznaky nejvážnějších druhů rakoviny lidé často přehlížejí. Je dobré je znát

Tmavě žlutá až oranžová

Když má vaše moč barvu uzrálého pomeranče či tmavší, může to být způsobeno vysokým příjmem vitaminu B2 nebo antibiotik. Podle Web MD však může jít i o mnohem závažnější příčinu, kterou mohou být zdravotní problémy s játry či žlučovodem.

Někdy má však oranžové zbarvení na svědomí „pouhá“ dehydratace. Zkuste se proto nejprve zaměřit na to, zda přijímáte dostatečné množství tekutin.


Nahrává se anketa ...

Neonová svítivá moč

Někdy se může stát, že vás pohled do toaletní mísy překvapí svítivě zářivou neonovou močí, která může vzbudit jisté obavy. Podle magistry Barbory Jedličkové však většinou není důvod k obavám.

„S největší pravděpodobností souvisí svítivá neonová barva moči s užíváním vitaminů skupiny B a doprovodnou nízkou hydratací nebo příjmem přírodních barviv v potravě. Pokud se jinak cítíte zdraví, nemusíte mít obavy,“ vysvětluje v poradně na webu Dr. Max.

Tmavá či hnědá moč

Moč zbarvená do hněda může být způsobena užíváním některých léků, ale může být známkou i závažné dehydratace. „Nejčastější příčinou bývá užívání antibiotik, ale pokud antibiotika neužíváte, ani jiné léky, dostatečně pijete, a i přesto má vaše moč hnědou barvu opakovaně, je to důvod k návštěvě lékaře. Tento odstín totiž může být příznakem onemocnění jater,“ informuje web Adult Pediatric Uro.

Nesprávná poloha na toaletě může vést až k rakovině tlustého střeva.
Většina Čechů dělá na záchodě při vyprazdňování chybu. Může vést i k rakovině

Kontaktovat lékaře byste měli při dlouhodobém pozorování hnědé moči i podle doktora Josefa Stolze, primáře kliniky UroKlinikum. „Tmavá moč může značit zvýšené množství bilirubinu, což poukazuje na možné onemocnění jater či žlučových cest. Kalná a páchnoucí moč navíc signalizuje přítomnost infekce v moči,“ vysvětluje na webu Ordinace urolog.

Modrá či zelená moč

Zeleně či modře zbarvená moč je sice vzácná, ovšem především některé léky či potravinářská barviva mohou způsobit tento odstín jinak nažloutlé tekutiny.

Hydratace a barva moči:

„Obzvlášť u dětí se může stát, že díky vzácnému onemocnění zvanému familiární benigní hyperkalcémie může dojít právě k modrému zbarvení moči. Infekce močových cest způsobené určitým typem bakterií pak mohou vést k zeleným odstínům,“ informuje web Mayo Clinic.

Červená barva a krev

V případě, že má vaše moč různé odstíny červené, nebo dokonce obsahuje krev, neměli byste návštěvu lékaře odkládat. „Pokud má moč červené zbarvení, které by mohlo poukazovat na přítomnost krve v moči, rozhodně doporučuji návštěvu lékaře. A to i v případě, že tato krátká epizoda rychle odezní. Totéž doporučuji při pociťování jakéhokoliv diskomfortu, při kalném zbarvení moči i silně páchnoucí moči. Vše může naznačovat pravděpodobnou infekci,“ míní urolog Josef Stolz.

Nadměrné pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku.
Jak vyzrát na pocení, když deodorant selže? Někdy stačí změnit jídelníček

Růžová či červená barva moči však může naznačovat i mnohem vážnější komplikace. „Nález krve v moči by měl vždy pacienta dovést k urologovi. Někdy to nemusí nic znamenat, ale jindy může dojít k odhalení onemocnění ledvin, infekce močových cest, problémů s prostatou, ba dokonce nádoru,“ souhlasí doktor Mineshem Khatri na Web MD. Moč zabarvenou do červena však může způsobit i předchozí konzumace červené řepy, rebarbory či ostružin.

Pěnivá, šumivá či kalná moč

A když přestaneme chvíli myslet na barvu, zhodnoťme i konzistenci. „Moč, která je nadměrně pěnivá a zakalená poukazuje na přítomnost bílkovin. Návštěvu urologa pak neodkládejte, jelikož se jedná o časný příznak onemocnění ledvin,“ varuje web Adult Pediatric Uro. Zpěněná moč signalizuje obsah vyššího množství bílkovin a naznačuje, že schopnost ledvin filtrovat a čistit krev je omezená.

„Když ale ledviny selhávají, můžete se setkat i s hnědou, červenou či fialovou barvou moči,“ jak naznačuje studie z roku 2021.

Když moč hnilobně páchne

Obvyklým zbarvením moči jsou odstíny od průhledné po lehce nažloutlou a pokud mluvíme o zápachu, většinou není nijak výrazně cítit. Tedy pokud je vše v pořádku. A někdy ani moč, která páchne po čpavku, nesignalizuje vážný zdravotní problém Ve chvíli, kdy však začne zapáchat silně, bychom měli zbystřet a uvědomit si, co mohlo tuto skutečnost způsobit. Někdy jsou na vině určité potraviny (typicky chřest), doplňky stravy, léky, dehydratace, ale i infekce močových cest, problémy s játry či ledvinami a ledvinové kameny.

Proč byste neměli zadržovat moč:

Zdroj: Youtube

„Například onemocnění ledvin vede k tomu, že se chemikálie v moči začnou více koncentrovat, což způsobí nepříjemný odér připomínající čpavek. Rovněž infekce či onemocnění jater mohou způsobit, že vysoké hladiny amoniaku dodají naší moči nepříjemně štiplavý nádech,“ upozorňuje na Medical News Today doktorka Megan Soliman.

Na problémy s játry či bakteriální zánět upozorňuje v souvislosti s páchnoucí močí i doktorka farmacie Radka Procházková. „Páchne-li moč velmi intenzivně až hnilobně, pravděpodobně se jedná o bakteriální zánět. Jestliže cítíte po vykonání malé potřeby síru, může jít o onemocnění ledvin či jater. Nasládlý zápach moči pak poukazuje na cukrovku,“ vysvětluje v poradně Dr. Max.

Snadné je pilulku polknout společně se soustem jídla
Nedrtit, nekousat, nezaklánět. Lidé při polykání léků dělají nebezpečné chyby

A co když odcházíte z toalety a cítíte rybinu? I to může být známka, že je s vaším tělem něco v nepořádku. „Pokud zápach pociťujete dlouhodobě a objeví-li se společně s dalšími příznaky, může se jednat o ledvinové kameny, problém s játry, bakteriální vaginózu i pohlavně přenosné infekce či zánět močového měchýře,“ říká pro Persona Labs doktor Edward Salk.

Kdy jít k lékaři

Lidé zbarvení a zápachu své moči často nepřikládají příliš velkou váhu. Barva se mění podle toho, kolik toho vypijete a vždy to na toaletě po vykonání malé potřeby alespoň trochu štiplavě páchne.

Klíště je potřeba odstranit co nejrychleji za každou cenu.
Jak rychle vyndat klíště? Nebojte se zbytku kusadel, důležitější je něco jiného

„Pokud je však zápach příliš silný, a současně vás zarazilo i jiné zbarvení moči, změna konzistence či četnost močení, berte to vážně a požádejte svého ošetřujícího lékaře o vyhodnocení situace,“ radí doktor Salk.