Doktor Zhoř aktivně komunikuje na sociální síti TikTok, kde zveřejňuje krátká videa, vtipně vysvětlující nejrůznější zdravotní témata. Má hodně sledujících, a tak tam pro nás udělal anketu.MUDr. Dušan ZhořMUDr. Dušan ZhořZdroj: Se svolením Dušana Zhoře

„Ptal jsem se mých sledujících, jaké babské rady používají na imunitu. Nejčastěji odpovídali: čaj, zázvor, ranní štamprle slivovice, med, citron, česnek, propolis,“ říká lékař.

Moudra našich předků

Odpovídající na TikToku ale nezůstali jen u prevence nachlazení a v anketě se sešly opravdu zajímavé babské recepty na ozdravění, které pan doktor Zhoř okomentoval:

Cibule do ponožek
Tady opravdu nevím…

Procházky v lese a objímání stromů
Může se to zdát přitažené za vlasy, ale i toto je podpořeno studiemi.

Co nám v boji s běžnými viry může pomoci místo prášků. V anketě jsme se zeptali hned osmi lékařů.
ANKETA: Babské rady proti viróze. Čemu lékaři věří a co podle nich nefunguje

Konzumace vody z kysaného zelí, citrónu na plátky naloženého ve slivovici
Za mě stačí kysané zelí jako výborný zdroj probiotik, či vitaminu C.

Babička si maže kolena kuřincem, když ji bolí, a chodí bez potíží
K tomuto nejsou data a asi bude mnohým chybět odvaha to testovat.

Kaštany pod polštář a do kapsy, abychom nemarodili
K tomuto nejsou data.

Někdy může být průjem vyvolán přecitlivělostí nebo alergií na některé potraviny.
Jak rychle překonat průjem? Fungují babské rady i hygienické "rituály"

Při průjmu, bolestech břicha nahřát na kamnech cihlu nebo litinovou poklici, zabalit do hadru a sedět na tom nebo dát pod sebe v posteli
K tomuto nemám data, ale já sám si při střevních potížích zahřívám břicho polštářem, nebo v autě dám na maximum vyhřívání sedačky, a vždy se to upraví.

Babské rady, které fungují

A tady jsou babské rady na podporu imunity přímo od pana doktora Zhoře, které fungují fantasticky.

1. Špinavé děti jsou méně nemocné

Je podpořeno mnoha studiemi, že pokud si dítě hraje s půdními bakteriemi, tak se jeho systém velmi efektivně a bezpečně posiluje. Já sám jsem strávil dětství na poli a v lese, dokonce jsem chodil na skládku donést nějaké poklady domů…nepamatuju si, že bych byl nemocný.

Při rozhodování o léčbě dýchacích cest je důležitý i lékařův pohled na sliznice v krku.
Jak se léčí viróza? Lékař radí, kdy stačí samoléčba a kdy už vyrazit do ordinace

2. Spát ve vyvětrané ložnici

Poslední trendy doporučující, jak dosáhnout kvalitního spánku, jsou, že ideální teplota při spánku je 17 stupňů. Zjednodušeně se dá napsat, že by měla být o 3-4 stupně nižší, než je obvyklá teplota. Výzvou je, že bychom měli spát nazí, nepřikrytí, bez velkého polštáře pod hlavou. Nicméně nezkušeným to nedoporučuji.

3. Otužování ve studené vodě

Moje babička a děda absolutně nechápali, jak se můžu sprchovat tak teplou vodou. Nicméně doba pokročila, a nyní můžeme v klidu říci, že osprchovat se teplou sprchou není špatně. Ale na konci sprchování doporučuji použít co nejstudenější sprchu do úplného ochlazení těla. S otužováním je samozřejmě ideální začít v létě nebo na začátku září. Ovšem nikdy není pozdě.

Deník proti virózám
Deník proti virózámZdroj: Deník
Kýchám, smrkám, možná mám trochu teplotu. Nemoc je tady. Je to nachlazení, viróza, chřipka, nebo snad covid? Jak to poznám? A co mám dělat, aby mé tělo bylo odolnější proti podzimním nemocem? Kterých nemocí se vlastně musím opravdu bát? Existuje zaručený recept, jak neonemocnět? A jak to bude s covidem v následujících týdnech a měsících? Mám si už nakoupit roušky a antigenní testy? To vše a mnohem více o podzimních nemocech i zdraví v širším slova smyslu se dozvíte v říjnovém seriálu vydavatelství Vltava Labe Media nazvaném Deník proti virózám. Speciál pro vás připravuje naše redaktorka zdravotnictví Zdena Lacková a další kolegové.

Pokud máte zajímavé zdravotní téma, nebo ve svém okolí znáte člověka, který by mohl být inspirací pro ostatní, ať už proto, že vyhrál zápas se vzácnou nemocí, věnuje se léčbě pomocí bylinek, nebo je prostě osobností z některého ze zdravotních oborů, pošlete nám tip na zpracování tématu na e-mail: zdena.lackova@denik.cz.