Pokud jezdíte na dovolenou autem, ať už do Chorvatska, Itálie, či jiných letovisek, moc dobře víte, že vás čeká celodenní cesta tam, a po týdnu či dvou zase zpět. Několikahodinové sezení v autě však může mít za následek nejen bolestivá záda, brnění končetin či pocit neklidných nohou. Díky dlouhému sezení může dojít k zapaření intimní oblasti, kde se ve vlhkém prostředí začnou nezastavitelně množit patogeny a bakteriální vaginóza, mykóza či jiná vaginální infekce na sebe nenechá dlouho čekat.

Co způsobuje vaginální infekce a co na ně použít:

Zdroj: Youtube

Zrovna tak však hrozí rozvoj infekce i na dovolené například při chození v mokrých plavkách. Jak tedy poznat vaginální infekci, jak rozlišit bakteriální infekci od kvasinkové, jak může na svědění pochvy pomoci sůl a kdy vás může naopak podráždit?

Jak poznat vaginální infekci

Že s vaší vaginou není něco v pořádku, si všimnete celkem snadno. Ať už podle nesnesitelného svědění, otoku, zarudnutí, zápachu či nestandartního výtoku.

„Jako bakteriální vaginóza se označuje patologická změna poševního prostředí, kdy jsou potlačeny tzv. hodné bakterie mléčného kvašení jež za normálních okolností zajišťují kyselé pH v pochvě a chrání jí tím před patogeny,“ vysvětluje Národní zdravotnický informační portál.

S vaginálními problémy se za celý život setká téměř každá žena.
Ženy mají problémy, se kterými se stydí jít k lékaři. Některé lze vyřešit doma

V důsledku přemnožení bakterií se však mikrobiologická rovnováha vaginy mění, bakterie mléčného kvašení jsou zatlačeny do pozadí a vytváří se ideální prostředí pro množení nepřátelských bakterií.

Jaký je rozdíl mezi bakteriální nákazou a kvasinkovou infekcí pak vysvětluje lékárník Lukáš Dobrovolný v poradně na webu Dr. Max: „Jestliže se jedná o bílý, hrudkovitý výtok podobný tvarohu doprovázející bílé povlaky mezi stydkými pysky, pak jej mají s největší pravděpodobností na svědomí kvasinky. Tento problém lze úspěšně léčit vhodným vaginálním krémem na zevní rodidla v kombinaci s vaginálními tabletami. Pokud je však výtok vodnatý, čirý, s typickým rybím zápachem, je způsoben bakteriemi, na které již výše zmíněná antimykotika nezabírají. V tomto ohledu je nejlepší navštívit lékaře.“

Jestliže jste však na dovolené, nebo zcela mimo civilizaci, zmírnit příznaky vám může pomoci obyčejná slaná voda.

Vliv mořské vody na organismus

Mořská voda má na lidský organismus mnoho blahodárných účinků. Když se je pokusíme vyjmenovat, především čistí vaši pleť, pomáhá hojit rány a léčit nastydnutí včetně rýmy. Posiluje také imunitní systém, zpomaluje rozvoj revmatismu a urychluje proces regenerace buněk.

Podle doktora Marka Harpera může koupání v moři pomáhat i s depresí:

Zdroj: Youtube

Požití malého množství vody podle webu, který se zaměřuje na surfování a oceánské sporty Surfer Today usnadňuje i čištění tlustého střeva, detoxikuje tělo a obnovuje tělesnou energii.

Jak může sůl pomoci s kvasinkami

To není ale jediné, co slaná voda dokáže. Podle některých specialistů totiž může pomoci i s vaginálními potížemi, jelikož má antiseptický účinek, jak jsme psali i v tomto článku.

Proto koupání v mořské vodě a oplachování intimních partií slanou vodou doporučují i někteří lékaři. „Projevy kvasinkové infekce lze někdy snížit a zklidnit jemným opláchnutím intimní oblasti slanou vodou. Lze ji vytvořit i doma rozmícháním půlky lžičky soli v šálku teplé vody. Připravte si takové množství, které potřebujete a postižené oblasti na několik minut namočte. Následně pak  důkladně opláchněte,“ radí na medicínském webu WebMD, který poskytuje poradenství v oblasti zdraví už více jak dvacet pět let, mikrobioložka Jabeen Begum.


Nahrává se anketa …

Totéž si myslí i doktor Shamik Das, který na vaginální infekci doporučuje rovněž slanou koupel. „Sůl je při odstraňování bakterií a svědění velice účinná. V případě, že vás trápí nepříjemné svědění, omyjte si pochvu koncentrovanou slanou vodou. To poskytne okamžitou úlevu od podráždění a sníží se riziko dalšího růstu bakterií,“ tvrdí na poradenském zdravotnickém webu Lybrate sexuolog s dvaadvacetiletou praxí.

Menstruační bolesti lze zmírnit změnou určitých návyků
Mnoho žen dělá při menstruaci stejné chyby. Bolestmi mohou trpět právě kvůli nim

Mořská voda ale může léčit nejen vaginální infekce, mykózy, bakteriální vaginózy a jiné nepříjemné potíže. Vhodná může být i po podstoupené operaci, jelikož má schopnost hojit jizvy a uzdravovat pokožku. Na dotaz pacientky, které bylo v Nemocnici Hořovice provedeno chirurgické odstranění dělohy, a která se ptá, zda se může po dvou měsících s jizvou koupat v moři, jí doktorka Tereza Ježková odpověděla: „Dobrý den, koupat se můžete, slaná voda je dokonce výhodou.“

Slaná voda může i podráždit

Ne vždy je však omývání vaginy slanou vodou nebo koupání se v moři s probíhajícím infektem dobrým rozhodnutím. Obzvlášť ne ve chvíli, kdy se situace nelepší, koupel ve slané vodě způsobuje nepříjemné pocity, nebo se stav dokonce horší.

K množení bakterií a vzniku vaginální infekce na dovolené přispívá i nošení mokrých plavek.K množení bakterií a vzniku vaginální infekce na dovolené přispívá i nošení mokrých plavekZdroj: Shutterstock

„Teplá voda se solí obecně zvyšuje prokrvení vaginální oblasti a může snížit i infekci pochvy, jakožto přirozenou součást procesu hojení. Použití soli však vaginální infekci nevyléčí, jen zmírní příznaky. Navíc je oblast vaginy velice citlivá a sůl může podráždění jen umocnit,“ upozorňuje gynekoložka Natalia Ningthoujamová na webu Health Shots, který se věnuje oblasti ženského zdraví.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každéhoZdroj: Deník/Denisa Lottmannová