Důvod, proč někteří motoristé používají celoročně jen zimní pneumatiky, je prostý a přitom sporný – chtějí ušetřit. Zejména „sváteční šoféři“, kteří ročně najedou jen několik tisíc kilometrů, míří do pneuservisů nezřídka až tehdy, když si chtějí po letech pořídit nové zimní pneumatiky za staré sjeté.

Životnost zimních pneumatik je 40 až 50 tisíc kilometrů. Pokud někdo ročně najezdí svým autem například deset tisíc kilometrů, mohly by mu vydržet čtyři až pět let. Kdo má ještě nižší nájezd, může s jednou sadou pneumatik jezdit ještě déle. Někteří řidiči také chtějí zimní pneumatiky před další zimou už jen takzvaně dojezdit.

  • Jaká jsou rizika při jízdě na zimních pneumatikách v létě? Podívejte se na video:
Zdroj: Youtube

Má to však háček. Před časem provedl Autoklub ČR srovnávací test zimních a letních pneumatik použitých v letních podmínkách. Cílem tohoto testu bylo především upozornit řidiče na úskalí a bezpečnostní rizika, která jsou spojená s dojížděním zimních pneumatik v létě. V testu Autoklubu ČR bylo změřeno, že v okamžiku zastavení vozidla s nejlepšími testovanými letními pneumatikami z rychlosti 100 kilometrů za hodinu jelo ještě vozidlo s nejlepšími testovanými  zimními pneumatikami stále rychlostí 48,6 km/hod. Brzdná dráha vozidla se tedy prodloužila o celých 20 metrů. A tady už jde o bezpečnost posádky vozidla i chodců.

„Odhodlání některých řidičů, že budou jezdit na zimních pneumatikách celý rok, vůbec není správné. Kromě aspektu vyššího opotřebení zimních gum při letních teplotách a vyšší spotřeby je zde podstatná skutečnost, že na zimních pneumatikách v létě má auto delší brzdnou dráhu a zhoršené ovládání," upozorňuje Autoklub ČR na svých webových stránkách.

Než vyrazíte za hranice České republiky, zjistěte si, kolik zaplatíte za použití dálnic v zahraničí
Cesta autem do zahraničí: kolik zaplatíme za dálniční poplatky

Pokud přece jen chcete zkusit „úspornou" a zároveň nebezpečnou variantu dojíždění zimních pneumatik v létě, pamatujte si, že musíte snížit rychlost jízdy, upravit svůj styl jízdy tak, ať jezdíte plynule a klidně, brzdit včas a předvídat. Měli byste také jezdit opatrně do zatáček, protože nedotáčivost těchto pneumatik se projevuje takzvaným odklouzáváním vozidla směrem ven ze zatáčky. Se snižující se hloubkou dezénu, která je u zimní pneumatiky v zimním období minimálně 4 milimetry, navíc klesá i kvalita a bezpečnost jízdy. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciálních směsí, aby udržovaly trakci na ledu nebo na sněhu.

Kdy použít zimní pneumatiky?

Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.