Hranice mezi tím, zda ten který vůz s vyšší světlou výškou a nějakými těmi ochrannými plasty na karosérii zařadit do kategorie SUV nebo crossoverů, je velice tenká.

Například wikipedia crossovery definuje takto: "Crossover (crossover utility vehicle, CUV) je typ automobilu s prvky více druhů karoserií. Většinou kombinuje některé karosářské a jízdní prvky SUV (vyšší světlá výška nebo pohon všech kol) s prvky MPV (interiér, způsob řízení). Crossovery jsou obvykle určeny do městského prostředí nebo jen do lehčího terénu.

Na ceny těch u nás nejdostupnějších se můžete podívat do fotografického přehledu.

Oproti tomu stejný zdroj říká o SUV následující: "SUV (zkratka anglického sport utility vehicle, česky sportovní užitkové vozidlo) je kategorie automobilů, která kombinuje výhody terénních vozidel, tedy schopnost pohybu i mimo silnice, robustnost či větší vnitřní a zavazadlový prostor, s pozitivními vlastnostmi silničních osobních vozidel (komfort, ovladatelnost na silnici)."

I když se zdá, že crossovery se začaly nabízet teprve nedávno, opak je pravdou. Mezi průkopníky se řadil například Nissan, který obtížně vyslovitelný model Qashqai začal vyrábět již před 15 lety a od roku 2010 prodává také menší Juke.

BMW M2
Nová auta pro začátek roku 2023: Bude Renault Austral, Peugeot 408 i několik MG

Pro naše potřeby jsme do přehledu crossoverů zařadili ty vozy, u kterých (až na velmi řídké výjimky) není možná volba pohonu všech kol, a jejichž karosérie jsou převážně postaveny na platformách určených pro běžné silniční vozy s klasickými karosériemi.

V ceně do 600 000 Kč je jich v současnosti k mání na českém trhu přesně dvaadvacet. Méně než čtyři sta tisíc stojí pouze jediný z nich (Hyundai Bayon), už docela solidní výběr je v kategorii do půl miliónu korun. Napočítali jsme jedenáct modelů. Z nich většina je dostupná v autosalonech asijských značek. Ať už korejských, japonských nebo čínských.

Nejúspěšnější je Škoda Kamiq

Pátým nejlevnějším modelem v této společnosti je aktuálně Škoda Kamiq, kterou letos čeká modernizace a tedy zřejmě opětovné navýšení cenovky. Ze všech vozů v našem přehledu bylo v loňském roce suverénně nejžádanější.

Podobný cenový vývoj lze očekávat rovněž u sedmého nejlevnějšího modelu Hyundai Kona. Ten mezigeneračně značně povyrostl, což se nepochybně projeví na výši sumy požadované dealery při jeho koupi.

Opel Crossland je na našem trhu hodně žádaný crossover
Tvůrci Opelu Crossland uměli čarovat na malém prostoru, ukázal redakční test

Většina z modelů v našem přehledu má spíše menší velikost a vyhoví potřebám párů nebo maximálně rodiny s jedním menším dítětem. Mezi světlé výjimky náleží Kia Xceed nebo absolutní novinka, kterou je Citroën C4 X. U něho však je do 600 000 Kč dostupná pouze jediná (základní) motorizace a výbava.

U řady značek není k mání pouze jediný typ crossoveru v této velikostní i cenové třídě. Například Hyundai nabízí dva (Bayon a Kona), stejně tak Kia (Stonic a XCeed), Opel (Crossland a Mokka), Suzuki (Vitara a S-Cross) nebo Volkswagen (Taigo a T-Cross).