Velká část klasických automobilek v současnosti nabízí velmi širokou škálu pohonů. Počínaje klasickými zážehovými a dieselovými, přes hybridy, plug-in hybridy až po čistě elektrické. Ovšem jen málokterá, jak vyplývá z našeho průzkumu, v současnosti nabízí stejný model rodinného SUV současně s dieselovým nebo plně hybridním pohonným ústrojím.

V cenové kategorii do 800 tisíc korun je takové SUV k mání jen jedno jediné. Zájemci ho naleznou v autosalonech korejské značky Kia a jedná se o v Nošovicích vyráběný Tucson.

Na ostatní dieselová a hybridní SUV i s jejich přesnými cenami se můžete podívat do našeho fotografického přehledu.

Na jeho příkladu se tedy dá názorně ilustrovat, proč je stále ještě vozidlo se vznětovým motorem výhodnější. Pořizovací cena nejlevnější verze hybridního Tucsonu je totiž 739 990 Kč. Stejné auto s naftovým přeplňovaným čtyřválcem přijde na 649 990 Kč. Je tedy o plných devadesát tisíc korun levnější.

Navíc, naftové auto má podle oficiálního měření v režimu WLTP o tři desetiny litru nižší spotřebu na sto kilometrů v kombinovaném jízdním režimu. Přesně jde o 5,2 litru v případě dieselu a o 5,5 litru u hybridu.

Hyundai Tucson - od 579 990 Kč
Tipy na dostupná rodinná SUV. A nádavkem přehled tří desítek nejlevnějších

Na jednu nádrž paliva (naftový Tucson může tankovat 54 litrů a hybridní 52) tedy ujede více verze s dieselovým agregátem. Přesně se jedná o 1038 kilometrů, zatímco hybrid zvládne 945 kilometrů.

Pouze v dynamických jízdních ukazatelích je na tom lépe Tucson Hybrid. Pohonné ústrojí sestávající ze zážehového čtyřválce a elektromotoru totiž disponuje souhrnným výkonem 230 koňských sil, zatímco energie získaná z nafty postačí pouze na nejvyšší výkon 116 koní. Z toho logicky vyplývá, že hybrid pojede vyšší maximální rychlostí (193 versus 175 kilometrů v hodině) a bude mít také lepší hodnotu zrychlení 0-100 kilometrů v hodině. Hybrid umí tuto disciplínu vládnout za rovných osm sekund, diesel dosprintuje k cílové hodnotě za 12,1 sekundy.

Hybridů nabízí nejvíce Toyota

Zájemci o dieselové SUV mají v současnosti v dané cenové relaci do 800 000 Kč na výběr z 15 typů. Je mezi nimi jak model Duster levnější rumunská značky Dacia, který stojí s dieselem 467 500 Kč, tak i malý model prémiové německé značky Audi. Jeho Q2 se dá pořídit od 794 900 Kč.

Jedinou nevýhodou je nemožnost vozit rezervu
Elektrifikace je drahá. Dacia volí LPG a profitují z toho také její zákazníci

Hodně modelů pochází od značek koncernu Stellantis, přičemž na svých karosériích vozí loga značek Citroën (2x), Opel (rovněž 2x) nebo i DS, Fiat či Peugeot. Zastoupeny jsou rovněž vozy korejských automobilek Hyundai a Kia, přičemž druhá jmenovaná opět nabízí dvě různá auta. A z koncernu Volkswagen se do našeho přehledu kromě výše uvedeného Audi dostaly též modely Škoda Karoq, Volkswagen T-Roc a Seat Ateca.

Na druhou stranu, mezi výrobci dostupných rodinných SUV s cenovkou nižší než 800 Kč, dominuje japonská Toyota. Nabízí jak vůbec nejlevnější hybridní SUV, kterým je s cenovkou 545 000 Kč Yaris Cross, tak za necelých 705 000 Kč stylový model C-Hr, a také už poměrně velkou Corollu Cross (794 900 Kč).

Opět si lze vybírat z nabídky značek Hyundai a Kia, Renault má také v tomto přehledu dva zástupce. Na druhou stranu koncern Volkswagen toto pole vyklidil.