Předchozí
1 z 6
Další

Radějovice jsou malá obec, kde žije pár desítek lidí. V pondělí ráno tam bylo pusto.Radějovice jsou malá obec, kde žije pár desítek lidí. V pondělí ráno tam bylo pusto.Zdroj: Deník/Barbora Hájková

Dva mrtví. To je bilance obrovské tragédie, která se stala 5. prosince v podvečer v obci Radějovice u Přehýšova na severním Plzeňsku. Šestašedesátiletý muž tam po rozepři zastřelil svého o rok mladšího příbuzného. Útočník se po incidentu oběsil. Podle místních obyvatel byli mrtví muži bratři a k hádce došlo kvůli majetku. Střelec žil v malé vísce roky.

Domek ve Vochově, kde došlo ke střelbě.Domek ve Vochově, kde došlo ke střelbě.Zdroj: Deník/Lenka Prokšová

Letos se střílelo vícekrát. Už v dubnu zastřelil ve Vochově na severním Plzeňsku muž zloděje, který se se sekerou v ruce vloupal do jeho domu, kde pobýval s partnerkou. Policie případ vyhodnotila jako přiměřenou sebeobranu. Zastřeleným byl 37letý recidivista, který v roce 2003 zavraždil v Chodově na Sokolovsku důchodce kvůli pár korunám. Za vraždu byl odsouzen na 16,5 roku, po propuštení se vydal loupit, což se mu stalo osudným.

Miroslav Kumbera (61) z Horního Slavkova dostal za dvojnásobnou vraždu své přítelkyně a jejího milence devatenáct let.Miroslav Kumbera (61) z Horního Slavkova dostal za dvojnásobnou vraždu své přítelkyně a jejího milence devatenáct let.Zdroj: Deník/Barbora Hájková

Před Krajským soudem stanul také 61letý Miroslav Kumbera ze Sokolovska. Ten letos v lednu zastřelil svoji o 25 let mladší přítelkyni a jejího údajného milence. Soud mu vyměřil trest 19 let, který později Vrchní soud v Praze snížil na 17 let. Dvojité vraždě předcházela slovní rozepře, která vyústila ve střelbu z legálně držené pistole. Kumbera poté sám zavolal tísňovou linku a udal se. Chtěl se také zastřelit, ale k sebevraždě nenašel odvahu.

Albert AliuAlbert AliuZdroj: Deník / Lenka Prokšová

Soud se letos vracel k vraždě z roku 2018, kdy Albert Aliu zastřelil na parkovišti rokycanské průmyslové zóny svoji družku Květu. Po krátké hádce vytáhl z bundy nelegálně drženou zbraň a jedním výstřelem ji zasáhl do hlavy, to vše před pětiletým synem, který byl také ve voze. Soud muži udělil 16letý trest. Podle soudců Ústavního soudu, kam Aliu podal stížnost, se všechny předchozí soudní instance, které případ řešily, vypořádaly s argumenty obhajoby podle závažnosti činu. Pro stížnost odsouzeného neshledal Ústavní soud důvody a odmítl ji.

David Esperanza u klatovského soudu.David Esperanza u klatovského soudu.Zdroj: Deník / Kilián Milan

Z vraždy se před soudem zpovídal také dnes 46letý David Esperanza, dříve Janeček. V roce 1998 zavraždil nožem v Sušici muže, odsouzen byl na 11,5 roku, ve vězení byl ale kvůli šikaně vězňů déle. Po propuštění ale latinu nesekal, opakovaně se dostával do křížku se zákonem po napadání a bití lidí v Sušici. Po posledním návratu z vězení stanul letos na podzim opět před soudem poté, co brutálně šikanoval sousedy.

Dalším vrahem, který se po návratu na svobodu nezměnil, je 55letý Luboš H. V roce 1992 surově zabil 35letého muže, který proti němu měl svědčit před soudem. Luboš H. Útočil nožem, paličkou na maso a tělo následně rozsekal na kusy. Dostal 22 let. Po propuštění se v roce 2014 a 2015 stal postrachem ubytovny v Klatovech, kde s nožem v ruce vyhrožoval lidem podříznutím. V srpnu letošního roku pak řádil na Domažlicku. Jeho obětí byl Slovák, který pobýval ve stanu. Hrozil mu se sekerou v ruce zapálením stanu.