Reálně mu tak hrozí, že se stane jedním z těch, které donedávna hlídal, tedy vězněm. A to až na pět let. O případu nyní informovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

„Příslušníka praktický lékař uznal neschopným služby na měsíc v roce 2020 a na dva měsíce v roce 2022 z důvodu jím sdělených bolestí pohybového aparátu. Dle zjištění policejního orgánu GIBS měl nicméně dozorce v době, kdy mu běžela pracovní neschopnost, manuálně pracovat ve skladu, i když mu to jeho zdravotní stav dle pracovní neschopnosti neměl umožňovat,“ uvedla Ivana Nguyenová z GIBS. Dozorce měl odpracovat na nemocenské v jednom případě celkem 11 směn po 7,5 hodinách a v druhém případě celkem 42 směn po 7,5 hodinách. Tímto jednáním byla způsobena na vyplaceném služebním příjmu v nemoci a vyplacených nemocenských dávkách škoda přesahující 150 000 korun.

„Policejní orgán GIBS zahájil v únoru 2023 trestní stíhání a v dubnu 2023 navrhl dozorce obžalovat ze spáchání přečinu podvod. Státní zástupce následně návrh akceptoval a dozorce obžaloval z výše uvedeného přečinu, za který mu v případě odsouzení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody nebo peněžitý trest.,“ uzavřela Nguyenová.

Internetový podvod. Ilustrační snímek
Nový typ podvodu. Falešný pracovník operátora nabídne eSIM, pak vyluxuje účet

„V současné době se k tomu nebudeme vyjadřovat. Mohu pouze potvrdit, že příslušník byl postaven mimo službu,“ řekl Deníku mluvčí Věznice Plzeň Martin Černý. Pokud by byl dozorce soudem pravomocně uznán vinným a odsouzen, znamenalo by to pro něj konec práce ve věznici.

Podle informací Deníku mohl být důvodem trestné činnosti nedostatečně vysoký příjem muže. Podle některých dozorců jsou jejich platy vzhledem k náročnosti práce nízké.