Sourozenci podle obžaloby vytvořili koncem roku 2020 zpětně a účelově sepsanou pracovní smlouvu, kterou předložili Okresní správě sociálního zabezpečení Klatovy. „Podle té se v té době nezaměstnaný Filip Marko, který byl bez nároku na nemocenské dávky, stal zaměstnancem svého bratra, podnikající fyzické osoby, ač u něj ve skutečnosti nepracoval, a následně Tomáš Marko nepravdivě vykazoval Filipem Markem odpracované hodiny, a to i v době hospitalizace Filipa Marka v Klatovské nemocnici a ve Fakultní nemocnici Plzeň,“ uvedl v obžalobě státní zástupce s tím, že tak podvodně vylákali nemocenské dávky ve výši 73 522 Kč. Podvedli i zdravotní pojišťovnu, která za péči o Filipa Marka uhradila poskytovatelům zdravotních služeb 91 299 Kč.

Oba bratři si u soudu posypali hlavu popelem. „Byla to hloupost. Moc mě to mrzí. V té době jsem byl bez práce, neboť mě propustili, a byl jsem evidovaný na Úřadu práce. Tam za mě ale nechtěli platit sociální a zdravotní pojištění, neboť jsem Slovák,“ vysvětloval Filip s tím, že on tehdy při dopravní nehodě utrpěl závažné zranění pravé nohy. Potřeboval nutně operace, ale problém byl, že nebyl pojištěný. „Bylo to vážné, o nohu jsem mohl přijít,“ řekl. Nechal se proto kvůli zdravotnímu pojištění fiktivně zaměstnat u bratra Tomáše. „Udělal jsem to pro Filipa, aby nepřišel o nohu. Uznávám chybu,“ kál se i jeho bratr Tomáš.

Oba uzavřeli se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, a tak vyvázli s mírnými tresty. Oběma se totiž rušily rozsudky za předchozí trestnou činnost a byly jim ukládány nové, souhrnné tresty za vše, a tak jim ve skutečnosti soud přidal k pů-vodním trestům jen měsíce. Oba dostali shodně 18mě-síční tresty, odložené na zkušební dobu 30 měsíců. Oba také mají zákaz řízení, Tomáš na 30 měsíců, Filip na 18. Filip musí ještě zaplatit peněžitý trest 42 tisíc Kč a Tomáš odpracovat 300 hodin obecně prospěšných prací. Zároveň musí společně uhradit škodu sociálce a zdravotní pojišťovně. Soudkyně Martina Šimánková jim připomněla, že jeden má v trestním rejstříku čtyři záznamy, druhý dokonce pět, a tak je načase sekat latinu. „Příště by to už bylo asi odnětí svobody,“ varovala sourozence.