„Už v minulosti zjistila policie při kontrolách řidičů čtyřkolek a motocyklů porušování zákona. To se týkalo například registračních značek, které někteří z těchto motoristů nepoužívají, nebo nezachovávají její čitelnost,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Tomková jeden z důvodů pro konání opatření.

Podněty o porušování zákazu jízdy v lesních porostech však podle ní přicházejí i od představitelů obcí a měst, ochránců přírody a majitelů hospodářských pozemků. „Dnes jsou čtyřkolky módním trendem. Jejich řidiči se ale často prohánějí v klidných místech a v okolí rybníků, kde plaší zvířata. A radost nedělají jistě ani zemědělcům, jimž způsobují škody, a také myslivcům. Zvláště teď, kdy začala lovecká sezóna,“ sdělil Pavel Moulis, předseda rokycanských ochránců přírody ze Švermovy ulice. Na druhou stranu chápe, že jde o určitý druh relaxace. „Jejich počínání by ale mělo mít určité hranice. Ideální by bylo vytyčit jim nějaké plochy, které by mohli pro tento koníček využívat,“ doplnil Moulis.

Potkat čtyřkolku v lese není ojedinělým zážitkem ani pro výletníky či houbaře. „Do lesa chodím na procházku i s dětmi. Je opravdu nemilé, když se po lesní cestě přežene řidič na čtyřkolce. Navíc většinou jezdí i dost rychle a bezohledně. Párkrát se nám to už stalo,“ svěřila se Klára Zámečníková. Lapit tyto nezodpovědné motoristy je podle ní takřka nemožné.

Policisté zkontrolovali během čtyř hodin dvaaosmdesát vozidel, z toho sedm motocyklů. „Zjistili šestadvacet přestupků. Za dvacet z nich uložili blokovou pokutu a zbylé postoupili k vyřízení správnímu orgánu,“ uvedla Tomková. Při akci byli přistiženi i dva šoféři, kteří řídili bez oprávnění.