Případem se zabývá policie. Zjišťuje, zda muž zemřel nešťastnou náhodou nebo jeho skon kdosi způsobil.

„Už na Nový rok jsem si uvědomila, že jsem Jirku dlouho neviděla. Poslala jsem za ním jeho kamaráda Pifa, a našel ho bez známek života,“ konstatovala paní Zdeňka, žijící kousek od Svobodova příbytku. V místnosti, kterou muž získal od obecního úřadu, scházelo topení, protože za kamna se dala ještě v létě pořídit trocha peněz, a odpojena byla elektrika.

„Když se staral o babičku v Horním Liblíně, tak to s ním šlo. Jenže pak zemřela a on prohrál veškeré jmění v kartách. Tehdy ještě v hospodě naproti ústavu,“ měli jasno chlapi v místní restauraci. Přeli se o to, komu dlužil více či méně, ale shodně usoudili, že taková smrt je milosrdnější než skončit třeba v řece nebo pod koly auta.

Zatímco ve svém bydlišti byl Svoboda známý jako notorický alkoholik, dál od Liblína mu to občas prošlo. „Chodíval do hospod v Kralovicích a vypravil se i do Skryjí. Tady mu prý ale nabančili, když zjistili, že nesmrdí korunou,“ uvedl jeden ze štamgastů.

Potíže měl i v Břasích před samoobsluhou. Odpuzoval zákazníky a vrcholem bylo, když mu u kasy vypadla litrová láhev rumu, ukrytá v bundě. Alkohol byl podle místních lidí pro Jirku mor. Když před svátky dostal mimořádnou sociální podporu, tak ji s kumpánem proměnil v desítky litrů krabicového vína.

Mrtvé Svobodovo tělo musí nyní prohlédnout odborníci při pitvě. „Nad pravým spánkem jsem objevil podlitinu a odřeniny. Může to být následek pádu, ale raději jsem přivolal policisty,“ konstatoval rokycanský lékař Ivan Borek.