Po deváté hodině ranní tu začátkem týdne neznámý muž v doprovodu partnerky navštívil třiaosmdesátiletou seniorku s tím, že jdou kontrolovat elektroměr. Žena je pozvala dál, vyplnila s nimi dotazník a poté, co muž žádal rozměnění peněz, nechala ho, ať si peníze vezme z peněženky. „Neměla totiž brýle a nebyla si jistá hodnotou předložené bankovky,“ uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

Její důvěřivost muž využil ještě jednou, když opětovně požádal o další směnu. To ho důchodkyně odvedla do ložnice a dala mu obálku, ze které si měl peníze sám odebrat. Když dvojici vyprovodila ven a šla si uložit průkaz totožnosti, zjistila, že jí veškerá finanční hotovost schází. Přišla tak o devět a půl tisíce korun.

„Je třeba opětovně veřejnosti připomenout, že obdobní podvodníci využívají zejména důvěřivosti seniorů. Proto své dříve narozené příbuzné upozorněte na obdobné jednání s tím, že každý by měl být o službách institucí vyrozuměn předem,“ dodala Tomková.

Záminkou nemusí být však jen kontrola, nebo spotřeba energií a vody, ale i nabídka zboží, výhra, výhodné opravárenské služby a podobně. Vždy by mělo platit základní pravidlo. Cizí lidi do bytových prostor nevpouštět. Pokud jde o hlášené opravy, či odečty, je vhodná přítomnost další příbuzné či známé osoby.