Největší podíl zaujímá podle policejních statistik majetková trestná činnost. V této kategorii vedou kapesní krádeže a vloupání do vozidel. „Nedávno vznikla více než třítisícová škoda majiteli, který své vozidlo Škoda Felicia zaparkoval u letního dětského tábora ve Lhotě pod Radčem. Pachatel mu z vnitřku vozu odcizil peněženku s osobními doklady a platební kartou,“ informovala o jednom z případů policejní mluvčí Jana Tomková.

Podle ní by se měli mít na pozoru zvláště v houbařské sezóně návštěvníci lesů. „Pachatelé vědí, že houbař ponechá své auto na delší dobu bez dohledu na odlehlém místě. Jen nepatrná chvilka mu pak stačí k vloupání,“ upozornila Tomková s tím, že předmětem zájmu zlodějů bývají zejména autorádia a odložené věci.

Výjimkou však nejsou ani případy, kdy se nenechavci zaměřují na rekreační objekty. „Chalupu na jižním Plzeňsku nám vykradli asi před třemi roky. Zaměřili se hlavně na starožitnosti. Odnesli si porcelán, hodiny, obrazy, lampy, prostě vše, co mohli zpeněžit,“ vyprávěla mladá žena z Mirošova, jejímž prarodičům způsobili nenechavci skoro stotisícovou škodu. „Zloděje policisté, bohužel, dodnes nevypátrali,“ dodala.

Pachateli, který má na svědomí krádež, hrozí odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest či propadnutí věci. „Pokud však způsobí škodu velkého rozsahu může strávit za mřížemi pět až dvanáct let,“ upozornila plzeňská koncipientka Karolina Stáňová.

Na Rokycansku letos také stoupl počet deliktů v oblasti hospodářské kriminality. Policisté se zabývali 46 případy, což je o šest více než loni. Ubylo však násilných trestných činů, a to ze 37 na šestadvacet. Loni i letos řesili muži zákona jeden delikt mravnostní.