Když se totiž čtyřletá holčička nešťastnou náhodou bodla do pravého oka, vyhledala s ní Karolína Č. sice lékařské vyšetření, ale pak už ignorovala doporučení, že musí ke specialistovi, který dítě ihned odoperuje. Jinak by osleplo. To se bohužel skutečně stalo, holčička na oko už nikdy neuvidí. Obžalovaná se proti rozsudku na místě odvolala.

Holčička se těžce poranila vloni 9. května. Pravděpodobně se bodla do oka tatínkovými nůžkami, ale není vyloučena ani pastelka. Matka, jejíž jméno ani tvář nemůže redakce ze zákona zveřejnit, s ní druhý den navštívila oční ambulanci v Dobřanech. „Odtud byla nezletilá odeslána na specializované pracoviště, Oční kliniku FN Plzeň, s upozorněním, že poraněné oko bude třeba operovat a poskytnutí léčebného zákroku je urgentní, aby dívka o oko nepřišla,“ řekla v obžalobě státní zástupkyně Věra Brázdová. Doplnila, že lékařka Karolíně Č. dokonce nabídla sanitku na převoz do Plzně, ale ta ji odmítla s tím, že se tam dopraví sama. Nikam však nejela. Až po třech měsících, 11. srpna, kdy se stav holčičky zhoršoval, vyhledala lékařské ošetření v Klatovské nemocnici. Aby zakryla zanedbání péče, měla obžalovaná nepravdivě uvést, že k poranění došlo předchozího dne. Lékaři ji opět poučili o vážnosti zranění a nutnosti lékařského zákroku, ale ani tak tam dcerku neodvezla. Ošetření se holčičce dostalo až 13. srpna, po zásahu policie, ale to již bylo poškození oka nevratné a neřešitelné. Holčička na něj bude navždy slepá.

Lékař Jan Štěpáník (v modrém saku) u Okresního soudu Plzeň-jih.
Lékař záchranky neposlal sanitu k nemocnému, ten zemřel. U soudu vinu odmítl

U soudu Karolínu Č, která má dvě děti a je na mateřské, opakovaně tvrdila, že je nevinná. „Já mám svoje děti ráda, starám se o ně dobře. Malé jsem to neudělala,“ řekla. Při otázkách na důvod, proč dítě nevzala na operaci, ač věděla, že může oslepnout, se hájila tím, že zřejmě lékaře nepochopila. „Prodělala jsem dva výškraby za sebou a covid, byla jsem mimo. Úplně mi to nemyslelo. Nemám myšlení, že mi to hned dojde,“ tvrdila Karolína Č. „Vím, že není dobré, že bude dcera do konce života slepá,“ dodala.

Znalec potvrdil, že kdyby Karolína Č. vzala k očním specialistům, oko by jí zachránili a plně by na něj viděla.

Obžalované hrozilo za těžké ublížená na zdraví až 12 let vězení. Státní zástupkyně v závěrečné řeči požadovala nepodmíněný trest o délce minimálně 5,5 roku. S tím se ztotožnil i senát v čele se soudcem Tomášem Boučkem a Karolíně Č. uložil trest odnětí svobody v trvání 6 let se zařazením do věznice s ostrahou. Žena je také povinna uhradit škodu zdravotní pojišťovně ve výši 7 tisíc korun. Opatrovník dítěte byl se žádostí o odškodné ve výši necelých 1,5 milionu korun odkázán na řízení ve věcech občanskoprávních. Verdikt není pravomocný. „Obžalovaná se proti verdiktu na místě odvolala. Státní zástupkyně i opatrovník poškozené si ponechali lhůtu pro podání odvolání,“ informovala mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová.