Lucie O., která nepůsobila nijak sklíčeným dojmem a před soudní síní se při rozhovoru se svou matkou dokonce smála, soudu řekla, že měla vztah s cizincem. S nímž si pořídila celkem čtyři děti. Když otěhotněla popáté, slyšela od něj, že on o dalšího potomka nestojí, ať ho dá pryč. Chlapeček, jenž přišel na svět počátkem roku 2019, tak skončil v dětském domově. Jenže když se s partnerem přestala stýkat a žila na ubytovně s matkou a sestrou, která má také šest dětí, po chlapci se jí prý zastesklo.

Na fotkách je Stanislav L. v doprovodu policistů před vazebním zasedáním u klatovského soudu.
Surově zbil vlastní matku i babičku. Muži z Horažďovicka za to hrozí 12 let

„Vzala jsem si ho domů. To mu bylo tak půl roku,“ uvedla Lucie O. Tehdy chlapec vážil 7,5 kg, při desetiměsíční kontrole měl 9,5 kg a vypadal zdravě. Jenže pak přišel podle obžaloby zlom. „Týrala svého syna tím, že mu úmyslně podávala stravu a tekutiny v nedostatečném množství a kvalitě, v důsledku čehož nezletilý trpěl hladem a žízní,“ popsal státní zástupce. Když v březnu 2020 dítě viděla dětská lékařka, vážilo ve 14 měsících jen 7,2 kg. Okamžitě skončilo v nemocnici. „Nezletilý byl přijat na dětskou kliniku Fakultní nemocnice Plzeň z důvodu abnormální ztráty hmotnosti. Byla u něj zjištěna těžká protein energetická podvýživa, kdy v případě pokračování mohlo dojít k ohrožení nezletilého dalšími vážnými komplikacemi či následky či dokonce úmrtím,“ řekl státní zástupce. Dodal, že navíc matka dítěti přesně nezjištěným způsobem opakovaně fyzicky ubližovala. Byla u něj zjištěna různá zranění včetně prasklé lebky.

Peněžitých trestů přibývá v posledních letech raketovým tempem v celé republice. Jen okresní soudy uložily vloni tresty v celkové výši přesahující 300 milionů korun.
V Česku sílí nový trend: Nemusíš za mříže, ale zaplať

Lucie O. ale vinu odmítla a tvrdila, že po celou dobu se o potomka řádně starala. Jedl podle ní čtyřikrát denně, už v půl roce podle ní dokázal sám jíst např. kaši s kuřecím masem, které mu natrhala. Když měl hlad, dokázal si podle matky říct. Pil podle ní také dost, denně prý vypil jednu láhev čaje. „Starala jsem se o něj dobře celou dobu s výjimkou jednoho měsíce, kdy jsem měla anginu a byla v jiném pokoji. To se ale o něj staraly moje matka a sestra. Dítě bylo pořád v pohodě a pak náhle zhublo, tak jsem ho vzala k lékařce,“ řekla Lucie O. s tím, že vůbec nechápe, kde mohl potomek přijít ke svým zraněním. „Jen jednou upadl, když zkoušel chodit s chodítkem, a udělal si modřinu,“ prohlásila a dodala: „Nebudu si z dětského domova vytahovat dítě, abych ho týrala a nedávala mu najíst.“ Doplnila, že teď je s novým partnerem, s nímž má půlroční dítě. Ani to ale nemá ve své péči, stejně jako ty předchozí. O dvě se stará její matka, o další pěstouni či dětské domovy. Ona sama je nezaměstnaná, žije na ubytovně ze sociálních dávek.

Lucie O. před plzeňským městským soudem.Lucie O. před plzeňským městským soudem.Zdroj: Deník/Milan Kilián

Líčení bylo odročeno na leden, ve věci budou ještě vyslechnuti příbuzní obžalované, dětská lékařka, pracovnice OSPOD či soudní znalci. Žena může za tento trestný čin dostat až osm let vězení, státní zástupce pro ni ale v obžalobě navrhl podmínku. Zmocněnec chlapce po ní chce nemajetkovou újmu ve výši 100 tisíc korun.