Muži zákona vyrazili na kontrolu ubytoven. Celostátně hledaný mladík chtěl dokonce před policisty utéct oknem. To si ale naštěstí po chvíli rozmyslel, když viděl policejního psa Hagira.

Akce se rozjela po sedmnácté hodině. Kontrola se týkala Rokycan, Strašic i Hrádku. Průkaz totožnosti musely předložit více než dvě stovky občanů jiné národnosti. „Ubytovaných je zde dva-apadesát cizinců. Většinou se jedná o obyvatele Rumunska," svěřila se vedoucí ubytovny nacházející se v bývalých kasárnách ve Strašicích. „Nechybí zde ale ani Poláci nebo Slováci. Většina ale nyní odešla do Plzně. Ze Strašic není úplně dobré spojení do zaměstnání, takže zvolili raději odstěhování," uzavřela.

Ve druhé ubytovně čelí v poslední době značnému přílivu Bulharů. „Jsou zde Češi, Slováci, Poláci i Rumuni. Nyní přibývá strašně Bulharů. Celkem je tu přes šedesát lidí," sdělila Deníku žena, která cizince vede na ubytovně v evidenci.

Akce se uskutečnila v době od 17 do 22 hodin. „Policisté a strážníci se zaměřili na kontrolu dodržování zákonných norem, které upravují pobyt cizinců," konkretizovala mluvčí PČR Hana Kroftová. Celkem 22 mužů zákona, sedm z cizinecké policie, psovod se služebním psem jménem Hagir a dva strážníci Městské policie Hrádek, zkontrolovali celkem devět ubytoven ve Strašicích, Hrádku a v Rokycanech. „Největší rozruch vzbudil na ubytovně v Rokycanech muž, který se při kontrole pokusil o útěk. Při vstupu do místnosti v Kotelské ulici se osoba, jakmile postřehla muže zákona, pokusila před nimi utéct. Mladík vylezl oknem a rukama se držel parapetu," popsala událost Kroftová. V době, kdy chtěl skočit na zem, zjistil, že pod okny jsou také policisté, ale hlavně psovod se svým čtyřnohým parťákem Hagirem. Když viděl útěkář Hagira a jeho reakci, sebral všechny své síly a po zdi ubytovny vyšplhal zpět do místnosti, kde na něho čekala pouta, která mu ochránci zákona nasadili. „Ti následně zjistili, že mladík utekl z výchovného ústavu a byl vedený jako osoba v celostátním pátrání," uzavřela.

Během akce prošlo kontrolou 282 osob, z toho 256 cizinců. Policisté zjistili jeden trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a dva přestupky, které vyřešili v blokovém řízení. Jednalo se o dva cizince, kteří nepředložili doklad totožnosti.