Až do psychiatrické léčebny dohnal nepříznivý zdravotní stav čtyřicetiletou ženu, kterou loni v záři na benzinové pumpě v Holýšově na Domažlicku oloupil dvaačtyřicetiletý recidivista Roman Odráška z Rokycanska. Nejen ze surového přepadení se muž nyní zodpovídá před Krajským soudem v Plzni. Hrozí mu až dvanáct let vězení.

Celý incident se odehrál loňského 13. září po dvacáté hodině, kdy pracovnice čerpací stanice spočítala tržbu. S penězi pak šla do skladu, aby je uložila do trezoru. V tu chvíli ji Odráška podle obžaloby srazil na zem a křičel na ni, ´ať mu dá prachy!´ Peníze pak ženě vytrhl z ruky, do obličeje jí nastříkal slzný sprej a ve skladu ji zamkl. Z pultu pak muž sebral ženin mobilní telefon a chtěl z benzinky zmizet.

Protože však byly hlavní dveře provozovny uzavřené a Odráška se nemohl dostat ven, běžel zpátky ke skladu a po ženě chtěl vědět, jak se dveře otevírají. „Poškozenou za ruku ze skladu a donutil ji, aby mu hlavní dveře otevřela, poté ji zatáhl zpět do skladu, kde ji znovu zamkl, a provozovnu i s odcizenými věcmi opustil,“ sdělil státní zástupce Martin Rykl. Muž pak z benzinky zmizel se sto tisíci korunami v kapse.

Skončila v léčebně

Otřesená pracovnice pumpy pak musela rozbít dveře od skladu, aby se vůbec dostala ven. Hned poté vyhledala lékařskou pomoc, měla totiž zhmožděné zuby a povrchové popáleniny na rukou. Žena však utrpěla i šrámy na duši. Podle znalce trpí posttraumatickou stresovou poruchou, která ji omezuje na běžném způsobu života. Již několik měsíců se léčí v psychiatrické léčebně.

Na celé věci je zarážející, že se ženou se Odráška znal. Podle jeho slov se seznámili dva měsíce před loupeží a on ji pak navštěvoval, přestože měl ve Spáleném Poříčí družku. V den, kdy se přepadení stalo, prý žena chtěla, aby za ní Odráška přijel do práce. Ten proto nasedl na vlak a do Holýšova dorazil v odpoledních hodinách. Na benzině prý byl až do zavírací doby.

Během prvního výslechu Odráška bez okolků přiznal, že ženu přepadl. „Všechno je to pravda. Nevím, proč jsem to udělal,“ řekl vyšetřovateli. Při dalším výslechu, však svou výpověď pozměnil. Přepadení nepopřel, tvrdil však, že peníze, které odcizil, nebyly pro něj, ale pro jisté Rusy, kterým dlužil a kteří mu vyhrožovali. Peníze jim předal v Praze, kam jel rovnou z Holýšova.

Ona to vymyslela

Aby to ale soudci neměli tak jednoduché, Odráška přišel ještě s třetí verzí. Podle něj naplánovala celou loupež právě přepadená žena. „Řekl jsem jí o svých finančních problémech a ona mi navrhla, abychom udělali fingované přepadení. Celé to vymyslela ona,“ napsal v dubnu v dopise adresovanému předsedovi senátu krajského soudu Janu Špetovi. Na otázku, jak si ale vysvětluje, že žena skončila v psychiatrické léčebně a z osudného dne si následky ponese zřejmě až do konce života, odpověděl pohotově. „Ona to podle mě všechno hraje, aby dostala invalidní důchod, protože se jí nechce pracovat. Chce na tom vytěžit co nejvíc,“ vysvětlil muž soudu.

Je však téměř nepravděpodobné, že by poškozená byla tak dobrou herečkou, aby předstírala posttraumatickou stresovou poruchu. Kvůli jejímu stavu lékaři dokonce ani nedoporučili, aby se účastnila hlavního líčení.

Okradl i družku

Odráška se kromě loupeže na holýšovské čerpačce zodpovídá ještě z krádeže padesáti tisíc korun. Podle obžaloby je ukradl své invalidní družce, která je však dostala od městského úřadu na zakoupení vozidla. „K této věci uvádím, že je to pravda, ale více se k tomu vyjadřovat nebudu,“ řekl muž na policii. Před soudem dodal, že za peníze chtěl pro sebe a družku sehnat lepší bydlení, ale to mu bohužel nevyšlo, protože je utratil.

Před soudem v úterý vypovídal i soudní znalec z oboru psychiatrie Vladimír Šupina. Uvedl, že Odráška je disociální osoba. Takové osoby mají problémy s ´normálním´ žitím ve společnosti a často se dostávají do problémů se zákonem. Své jednání však obhajují. „Lidí s touto poruchou jsou plné věznice, to jsou právě ti recidivisté,“ konstatoval znalec. Na Odrášku to přesně sedí. Rejstřík trestů si začal popisovat už v devatenácti letech. Během posledních deseti let třikrát seděl.