Policisté o události ze severu okresu vyrozuměli intervenční centrum. „Oběti zároveň předali další kontakty na instituce poskytující psychologické, sociální a jiné služby v této problematice,“ uvedla rokycanská policejní mluvčí Jana Tomková. „V době vykázání budou policisté nadále kontrolovat dodržování zákazu vstupu,“ dodala.

Pracovníci intervenčního centra Diecézní charity Plzeň už napadenou ženu kontaktovali. „Mluvili jsme také o možnosti prodloužení desetidenní lhůty a předali jí podklady pro sepsání návrhu na toto předběžné opatření,“ uvedl Karel Šimr s tím, že nelze předvídat, jak se klientka v této obtížné partnerské situaci nakonec rozhodne.

Ohroženými osobami však nejsou jen ženy, ale i děti a senioři. „Ať už jsou děti oběťmi či svědky domácího násilí, potýkají se s následky celý život. Mohou u nich vzniknout různé vývojové poruchy,“ upozornil Šimr, který se setkal se svými kolegy i s týranými seniory. „O pomoc žádají vemi zřídka. Násilí se na nich totiž většinou dopouštějí jejich potomci či vnoučata. Cítí se zahanbeni, navíc nemají o problematice dostatek informací a žijí často v sociální izolaci,“ vysvětlila koordinátorka Ludmila Melková.

Prvním krokem z domácího násilí může být telefonát na některou z linek důvěry. „Důležité je hledat oporu ve svém okolí, poradit se u odborníků, nestydět se. Vina je na straně násilníka,“ doporučila rokycanská psycholožka Květoslava Čapková.