Čin se stal již v roce 2019 a spáchali ho podle obžaloby společně dvojnásobná matka a prostitutka Marie Rykrová (22), Roman Adámek (23) a Richard Hrúz (23, na snímku). Obětí byl Jindřich F., který vzal Rykrovou do auta a zajel s ní na jí určené místo. Podle obžaloby, která zazněla u plzeňského městského soudu, ho mu-ži zbili, dokonce boxerem, a Rykrová mu odcizila mobil, klíčky od auta a peněženku, v níž byly nejen peníze, ale i doklady muže a jeho dětí a platební karta.

Rykrová a Adámek byli souzeni samostatně, neboť Hrúz byl tehdy ve vězení v Německu. U soudu házeli partneři, kteří spolu mají miminko, vinu na právě na Hrúze, jenž podle nich byl hlavním aktérem loupeže, když Jindřicha F. mlátil boxerem. Rykrová mu „jen“ vzala věci z auta. Soud ale došel k názoru, že oba se dopustili loupeže a poslal Rykrovou za mříže na rok a Adámka na 30 měsíců.

Poškozený Jindřich F. soudu řekl, že když už byl s dívkou v autě na zadních sedačkách, zaplatil jí asi pět set korun a začal se na její pokyn svlékat. Překvapilo ho, že ona zůstává oblečená. „Řekla mi, že jsem si snad nemyslel, že budeme šu… V tom se ozvalo zaklepání na okno. Když jsem vystoupil, Adámek na mě křičel, že mě zabije a mlátil mě pěstmi. Padl jsem do auta, on mě zaklekl. Mlátil mě boxerem do hlavy a křičel, kde mám prachy. A že mě zabije. Chtěl jsem ho skopnout, ale ten druhý mi držel nohy,“ líčil Jindřich F.

Hrúz, který byl poprvé trestán už jako mladistvý, u soudu ale odmítl jakoukoli účast na loupeži. „Já jsem tam jen nesl cigarety, které si u mě objednal Adámek. Věděl jsem, že jeho přítelkyně tam šlape, ale nikde jsem ji neviděl. Najednou se Roman rozběhl k jednomu autu, byl rozčilený. Začal toho muže mlátit pěstmi, křičel, že ho zabije,“ líčil Hrúz s tím, že on sám o chystané loupeži nevěděl. Dokonce podle svých slov Adámka odtáhl, když muže bil v autě boxerem. Pak všichni tři utekli.

Hrúzův obhájce žádal pro svého klienta zproštění obžaloby, naopak státní zástupkyně navrhovala trest 2,5 až 3 roky nepodmíněně. Neuspěl ani jeden. Senát došel k závěru, že Hrúz se dopustil loupeže, ale za mříže ho neposlal. Potrestal Hrúze 30 měsíci, které mu podmíněně odložil na zkušební dobu tří let. Odůvodnil to tím, že nepodmíněný trest by byl nepřiměřeně přísný.

Obžalovaný se na místě odvolal, později tak učinila i státní zástupkyně. A odvolací soud připravil Hrúzovi nepříjemné překvapení. „Krajský soud v Plzni rozsudek Okresního soudu Plzeň-město zrušil ve výroku o trestu a rozhodl tak, že při nezměněných výrocích o vině a náhradě škody uložil obžalovanému trest odnětí svobody v trvání 2,5 roku se zařazením do věznice s ostrahou. Odvolání obžalovaného bylo zamítnuto jako nedůvodné,“ informovala mluvčí KS Jana Durná.