Celé líčení u klatovského soudu probrečela H. Š. (44) z Horažďovicka, která podle obžaloby zpronevěřila peníze na poště. Protože se tak stalo za nouzového stavu, hrozil ženě, která dosud neměla jediný škraloupek, až osmiletý trest. Od soudu ale mohla odcházet s úsměvem. Soud ji sice uznal vinnou, ale vzhledem ke všem okolnostem případu upustil od potrestání.

Samoživitelka, která vychovává školou povinné dítě, pracovala na poště přes tři roky. Vloni na jaře ale udělala osudovou chybu. Z pošty odvezla devět zásilek, které jí přišly na její jméno, aniž zaplatila dobírku, která celkově přesahovala sedm tisíc korun. A navíc si z pokladny vzala částku 22 tisíc korun. „Všechny balíky jsem odvezla 13. května po šichtě, protože jsem v práci byla autem. Vzala jsem si i ty peníze, protože se mi naskytla možnost pořídit levně materiál a já si neměla kde půjčit. Vše bych vrátila hned druhý den, jak bych dostala složenky s výplatou a invalidním důchodem,“ popisovala žena. Jenže druhý den ráno přišla neplánovaná kontrola, která podle ní chodila jen jedenkrát ročně, a na vše se přišlo. Žena sice hned škodu uhradila, ale okamžitě dostala padáka. „Moc toho lituji,“ řekla soudu H. Š.

Státní zástupkyně pro ni navrhla podmínku a peněžitý trest, obhájkyně žádala zproštění obžaloby. Soudní senát v čele s Martinou Šimánkovou H. Š. uznal vinnou ze zpronevěry, ale upustil od jejího potrestání. Soudkyně při odůvodnění uvedla, že žena spáchala čin na samém konci stavu nouze a má řadu polehčujících okolností. „Není to žádný zločinec, ale žena, která žije řádným životem. Dostatečné je v jejím případě už samotné projednání činu před soudem,“ vysvětlila Šimánková. Verdikt není pravomocný.