Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opakovali obavu z neonacistů

ROKYCANY - Náladu pondělní plánované schůzky mezi zástupci města, policie a romské komunity ovlivnilo sobotní shromáždění neonacistů v Rokycanech.

8.9.2008
SDÍLEJ:

Ředitel rokycanské policie informoval včera při setkání na radnici, jak vypadá vyšetřování incidentu v Uralu. Mluvilo se i o dalším.Foto: DENÍK/ Božena Šopejstalová

Původně měla policie hlavně informovat, jak postupuje vyšetřování incidentu v non stop baru Ural. Tam vtrhla skupinka asi patnácti mladíků údajně s tím, že tam obsluhují Romy, a napadli pří– tomné. „Věnovali jsme případu maximální pozornost,“ sdělil ředitel Okresního oddělení PČR Rokycany Josef Svoboda a dodal, že vycházeli i z videozáznamu. „Pět podezřelých se dopustilo trestního činu výtržnictví, rasový motiv zjištěn nebyl. Vyšetřování ale nekončí, dál se záležitosti zkoumají,“ oznámil policejní ředitel. Doplnil také, že podle toho, v jakém stádiu už věc je, pravděpodobně ke změně kvalifikace činu nedojde.

lídková činnost ve městě byla posílená. Svoboda vyslovil ale také politování, že policie o útoku v baru či ´zaručeném´ objevování se party skinů dostává nepravdivé hlášky s popudem k vyšetření. Za všechny dal příklad vymyšleného zranění matky několika dětí při incidentu v Uralu. Naproti tomu zástupci policie, včetně šéfa kriminálky, upozornili, že přes výzvu nikdo z romských spoluobčanů nepřišel ohlásit skutečné napadení.

Podle zástupců komunity je důvod jediný – strach. Nechtěli se také smířit s tím, že akce v Uralu by neměla mít rasový motiv. „Šli rovnou do baru, kam chodí Romové, pro nás to rasový motiv je,“ oponovali a mluvili i o psychické újmě některých svých známých. K tomu ředitel Svoboda podotkl, že v případu budou hrát roli lékařské zprávy a při nejasnostech vyjádření soudního znalce. Zdůraznil rovněž, že postup vyšetřování dozoruje státní zástupce, který by se ozval, kdyby nebylo v souladu se zákonem.

„Situace v Uralu byla možná silnější, ale neznamená to, že celá skupina lidí vyrazí protestovat do ulic. Tím jste přilili olej do ohně,“ mínil starosta. „Začnete se s nimi přetahovat a mohou se sem stahovat lidé z okolí, kteří se rádi perou, a budeme se mlátit!“ varoval. Nabádal ke klidu s tím, že o napadání se dá mluvit na obou stranách.

K tématu Martin Hubert, jeden ze zástupců Romů, konstatoval: „Všichni se musíme zaměřit na to, aby se situace v Rokycanech uklidnila a žilo se tu i nadále v pohodě jako dřív. Cílem přece je, aby každý, a nebudu rozdělovat, mohl vyjít klidně ven, a ne aby se vířila bublina a jedna strana házela špínu na druhou.“ Vyjádřil také policii uznání za sobotní průběh shromáždění neonacistů, kdy nebyl nikdo zraněn.

Ondřej Giňa starší chtěl ještě vědět, co policie dělá s faktem, že v restauraci Oáza se schází silná nacionalistická skupina, kde nejsou jen mladí. Na základě vyjádření odborníků označil rokycanské neonacisty dokonce za jedny z nejnebezpečnějších. Ptal se proto na postup specialisty na extrémistické skupiny. To šéf policie s odkazem na šetření odmítl, ale ujistil, že se postupuje aktivně.

VIDEO PŘIPRAVUJEME!

Autor: Božena Šopejstalová

8.9.2008
SDÍLEJ:
Žáci z Mirošova a Dýšiné se včera setkali na dětském dopravním hřišti.
14

FOTO: Doprava láká

K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Rokycansko - Představujeme prvňáčky z Rokycanska 

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení