Ve služebně obecní policie se rozdrnčely telefony, zpráva stíhala zprávu. Velitel Luboš Frajt s kolegou Jindřichem Schössrem vyrazili do terénu. „Muže jsme už na návsi nenašli, zatím se přemístil do sídliště. Kromě sporého odění byl i značně opilý,“ uvedl Frajt. Chtěli, aby okamžitě nasedl k nim do auta, že budí veřejné pohoršení. „Začal ale nadávat a napadl mě. Nezbylo než použít hmaty a spacifikovat ho. Znova však začal nadávat a vyhrožovat, kolega od něj schytal kopanec do břicha, a tak jsme nasadili pouta,“ popisoval zásah velitel.

Muže odvezli do služebny a provedli zkoušku na alkohol. „Výsledek se pohyboval na hranici 3,99 promile, systém měří do čtyř a už to ani nebral,“ popisoval Schössr. Dodal, že ještě v Plzni, kam výtržníka převezli, naměřili vysokou hodnotu alkoholu.

Strážníci poté kontaktovali policii v Hrádku. „Ti znova provedli dechovou zkoušku. Vzhledem k naměřené hodnotě, přesahující 3, 4 promile v dechu, potvrdila, že cizinec skutečně požil velké množství alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Jana Tomková. „Následně byl proto převezen do plzeňské protialkoholní a záchytné stanice. Celý případ je kvalifikován jako přestupek proti veřejnému pořádku – buzení veřejného pohoršení,“ doplnila.

„Tím cizincem je Slovák, ale žijící teď ve Strašicích. Dostali jsme ho s bytovkami. Krajská vojenská ubytovací správa ho předtím, coby nepřizpůsobivého občana majícího permanentní problémy s alkoholem, přesunula z Plzně k nám,“ objasňoval místostarosta František Nerad.

V blokovém řízení za přestupek proti veřejnému pořádku nyní výtržníkovi hrozí až tisícikorunová pokuta a k tomu ještě úhrada za pobyt v protialkoholní a záchytné stanici, což jsou dva a půl tisíce.

Zatím se muž podle strážníků ještě do bydliště nevrátil. Jak to s ním bude dál, je otázka. Problém je totiž podle místostarosty i v tom, že žije v domě, který se privatizuje a kde si členové družstva (sám se jím nestal) dost zvýšili nájemné. „Asi tím vznikne obci další starost,“ míní Nerad.

“Potíže s alkoholismem ve společnosti stoupají,“ říká psycholog Jaroslav Linka. Často se s tím v poradně setkával. „Řada lidí alkoholem řeší tíživé situace. Po jeho požití mají pocit, že se ze všeho vymanili, ale po vystřízlivění se krize ještě prohloubí,“ podotkl. Snažit se alkoholika násilně vyrvat z jeho prostředí nepomáhá,“ zdůraznil. Jedině lze podle něj zjistit, co by byl dotyčný sám schopen zlepšit, a s tím mu pomoci.