Zatímco v roce 2020 řešili kriminalisté v kraji celkem deset dokonaných vražd či pokusů o ně, vloni evidovali šest těchto skutků. Ve dvou případech neměla oběť šanci přežít. Poprvé to bylo 5. prosince v Radějovicích na severním Plzeňsku, kde 66letý muž zastřelil svého bratra a poté se oběsil, a podruhé přímo na Štědrý den, kdy taktéž na severním Plzeňsku, v Třemošné, bodl na ubytovně 30letý Ukrajinec o osm let staršího Moldavana přímo do srdce. Kromě tohoto případu mají cizinci na svědomí ještě další tři pokusy o vraždu. „K útokům ze strany cizinců ve velké míře dochází na ubytovnách. Pachatel, popřípadě i oběť, jsou zpravidla pod vlivem alkoholu,“ informoval krajský policejní ředitel Jaroslav Vild. Doplnil, že všech šest skutků kriminalisté objasnili.

Počet loupeží vloni jemně klesl (66 oproti 68 v roce 2020), naopak mírně vzrostl počet mravnostních deliktů (nárůst ze 172 na 179). Na tom má největší zásluhu okres Klatovy, kde se se počet znásilnění a dalších těchto trestných činů zvýšil ze 12 na 30. „Zvýšil se i počet případů domácího násilí, zejména s ohledem na to, že je tu jistá psychická zátěž v souvislosti s covidem-19. Promítlo se, že lidé spolu při lockdownu trávili více času,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

Ilustrační foto
Nehodovost na Rokycansku klesla o 10 procent, mrtvých bylo také méně

Celkově vloni v Plzeňském kraji policisté zaevidovali 8224 trestných činů, což je oproti předchozímu roku pokles o 772 skutků. Více než polovinu případů tvoří majetková trestná činnost. Důvodem celkového poklesu je podle policistů koronavirová pandemie, která byla spojena s mnoha omezujícími nařízeními a opatřeními, a nemalý vliv má i novelizace trestního zákoníku, kdy u některých trestných činů došlo ke změně hranice výše škody z pěti na deset tisíc korun.Z obecného trendu se vloni vymykal jen okres Klatovy, kde kriminalita na rozdíl od ostatních regionů vzrostla, ovšem jen velmi mírně.

Opět značnou roli sehráli recidivisté, kteří z celkových 3927 stíhaných osob v kraji tvořili plných 42 %. Statistika dále prozrazuje, že cizinci vloni mezi stíhanými tvořili 13,8 % (toto číslo roste) a mladiství 1,9 %. Celková objasněnost vloni dosáhla 47 %, mírně se tak zvýšila. Souhrnná škoda způsobená trestnou činností činila v loňském roce více než 776 miliónů korun, což je v porovnání s rokem 2020 o více než 243 miliónů méně.

Ilustrační foto
Policie si na Tachovsku vyšlápla na řidiče, při akci odhalila 37 viníků

Na závěr je nutné se ještě zastavit u nelegální migrace, na kterou se vloni policisté v kraji speciálně zaměřili. „Plzeňský kraj je využíván k tranzitu nelegálních migrantů zejména na území dalších států Evropské unie. Jako riziková lokalita je z tohoto pohledu vyhodnocena dálnice D5 ve směru do SRN, jelikož je součástí západobalkánské migrační trasy. Ta je využívaná organizovanými převaděčskými skupinami především z důvodu rychlosti průjezdu,“ vysvětlil Vild. Doplnil, že vloni bylo objeveno 16 případů nelegální migrace, o sedm více než předloni. V roce 2021 policisté z odboru cizinecké policie na území Plzeňského kraje zrealizovali celkem 7241 pobytových kontrol, při kterých zkontrolovali celkem 13 283 cizinců.