VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pachatelé využívají odjezdu na dovolenou

Rokycansko - Zamknout dveře, uzavřít okna, zbytečně neupozorňovat na nepřítomnost, uschovat cenné věci, doklady, ale i žebříky a jiné nástroje, které by mohl zloděj použít při vniknutí do obydlí – to jsou některá preventivní opatření, kterými by se měl každý řídit před svým odjezdem na dovolenou. Letní měsíce jsou totiž z hlediska vloupání do rodinných domů i bytů nejrizikovějším obdobím.

5.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Tato opatření mohou pachatele odradit a eliminovat tak možnost vykradení,“ míní policejní mluvčí Jana Tomková.

Mezi ně patří:

- Prevence začíná u řádně zamčených dveří a uzavřených oken.
- Zbytečně neupozorňujte na vaši nepřítomnost (o svém odjezdu informujte pouze nejužší okruh lidí).
- Uschovejte cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezorku, nejlépe pevně zabudovaných ve zdi.
- Nezatahujte rolety a žaluzie.
- Uschovejte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání.
- Svěřte klíč od domu nebo bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku (mohou rovněž odstranit ze dveří případné nálepky o doručení telegramu apod.).
- Můžete - li vytvořte zdání, že je v bytě někdo přítomen (využijte elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizor … )
- Zdokumentujte své cenné věci (foto), případně sepište výrobní čísla přístrojů - mohou pomoci v pátrání policie a pojišťovnám při likvidaci pojistné události.


Pojedete na dovolenou sama vozidlem ?

Rady jsou určeny především ženám, které musí jet bez doprovodu v noci:

- předem se podívejte na mapu a zvolte trasu vedoucí po hlavních silnicích
- přesvědčete se zda máte dostatek pohonných hmot
- před odjezdem sdělte, kdy se vrátíte (přibližný čas příjezdu), pokud jedete na zavolání nebo pozvání, žádejte, aby na vás druhá strana čekala před domem
- pokud jedete městem, pocit bezpečí zvětšíte uzamčením vozu zevnitř, máte - li otevřené okno, uložte kabelku a jiné věci mimo dosah
- po setmění parkujte na dobře osvětlených místech, před vystoupením z vozidla se dobře rozhlédněte
- při návratu k vozidlu si připravte klíče předem do ruky

Pojedete na dovolenou sama vlakem?

- Pokud se ocitnete na ne zrovna rušném nádraží, je dobře držet se poblíž skupinek lidí, pokud možno takových, ve kterých jsou i ženy. Nebo když je tam nějaká ostraha nebo jiná „ oficiální „ osoba.
- V případě ohrožení, nebo i když máte jen divný pocit, můžete se obrátit buď na policii, která bývá na větších nádražích, nebo přímo na zaměstnance nádraží. Neváhejte je oslovit, nikdo z nich vás neodmítne a nebude se zlobit, ani když se ukáže, že to byl planý poplach.
- Vybírejte si, pokud možno, nejobsazenější vagóny, a to zvlášť v noci. Samozřejmě i ten nejplnější vagón se může najednou vyprázdnit, takže když vystoupí všichni najednou, buďte připraveni se během cesty sebrat a přesunout se jinam.
- Vždycky si dobře prohlédněte lidi, kteří sedí ve vašem vagónu či kupé, zvláště muže. Jestli se vám někdo nezdá opilý, zfetovaný, nebezpečný, agresivní nebo prostě divný. Pokud se vám někdo jenom trošku nelíbí, přestěhujte se jinam. Také je rozumné vyhýbat se partám (např. mladých rozdováděných kluků. Nejspíš je sice většina lidí, kteří se vám nebudou líbit, úplně neškodná, ale přece není potřeba riskovat.
- Jestli nenajdete ani jeden vagón, kde byste se cítila bezpečně, vyberte si vagón, který je nejblíže ke kabině strojvedoucího nebo se usaďte co nejblíže kupé průvodčího.
- Vyberte si místo co možná nejblíže dveří, abyste se mohli rychle zvednout a odejít, kdyby bylo třeba, a zároveň abyste dosáhli na poplašné zařízení, pokud v tom vlaku nějaké je (např. takové jako je v každém vlaku metra).
- Jakmile začnete mít pocit, že jste v nebezpečí - řekněme, že se přesunete do jiného vagónu, a ten, kdo se vám v tom prvním nelíbil, vás následuje, nebo když vás někdo začne skutečně obtěžovat a ohrožovat - zkuste znovu změnit vagón. Když to není možné, nebo to není nic platné, přisedněte si k nějaké větší, důvěryhodně vypadající skupince lidí. Nestyďte se něco takového udělat - vždycky jim můžete vysvětlit, proč jste si k nim sedli, a oni vám určitě rádi pomohou.
- Kdyby vás skutečně někdo napadl, měli byste začít ze všech sil křičet o pomoc. A samozřejmě použít poplašné zařízení, pokud tam nějaké je a vy na něj dosáhnete. Pokud na něj nedosáhnete, zkuste alespoň křičet: „ Spusťte poplašné zařízení !“ Mohlo by se totiž stát, že tam bude někdo, kdo se bojí vám jít na pomoc a použít poplašné zařízení ho nenapadne.
- Pokud nejste v přímém ohrožení, je rozumné s použitím poplašného zařízení počkat, až vlak zastaví v nejbližší stanici. Tam bude snažší získat pomoc.
- Když jde o vaši bezpečnost, nikdy nestojí za to riskovat. Nestačí jenom sedět a doufat, že to nějak dopadne, protože můžete jít do jiného vagónu, vystoupit z vlaku nebo použít poplašné zařízení. Je třeba něco z toho udělat.
- Pokud víte, že budete vystupovat na železniční zastávce, kde není žádný personál a která není zrovna moc rušná, je vždycky rozumné domluvit se s někým, že vám přijde naproti. A poproste ho, aby přišel o něco dřív pro případ, že by váš vlak přijel dřív, abyste nečekala.

Autor: Gabriela Karníková

5.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Ilustrační foto.

Plzeň schválila novou vyhlášku proti hazardu

Florbalové týmy gymnázia a Jižního hrály krajské finále

Rokycany – Hala gymnázia patřila aktérům florbalového turnaje škol. Krajské finále oslovilo kluky i děvčata ze šestých a sedmých tříd regionu, přičemž vítězové si zajistili postup do republikové kvalifikace (24. ledna v Plzni).

Sluchově postižení se opět sejdou

Rokycany – Poradní den, který pořádá Místní organizace sluchově postižených Rokycany jednou měsíčně, se mimořádně posouvá už na úterý 19. prosince.

U studentů bodoval Jiří Drahoš i Miloš Zeman

Plzeňský kraj - Nejtěsnější výsledek studentských prezidentských voleb, jež se tento týden konaly, zaznamenal Plzeňský kraj.

Víčka se sbírají do konce roku

Rokycany, Kamenný Újezd – Už více než dva roky sbírají čtenáři Rokycanského deníku víčka pro Honzíka Šmejkala z Hrádku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT