Tresty vyměřené pěti nezletilým hříšníkům za sexuální obtěžování spolužáků v Základní škole Karla Vokáče ve Strašicích nabyly právní moci. I když činy pětilístku soud kvalifikoval jako velmi závažné a jsou trestní povahy, kluci byli ještě mladší patnácti let. Proto je zákon navzdory pohlavnímu obtěžování a dalším kouskům nebere jako trestně odpovědné.

„Největšímu iniciátorovi dění byla původně uložená ochranná výchova. Opatření soud ale na návrh státní zástupkyně zmírnil. Jednak proto, že po přezkoumání specialisté neshledali závady v jeho zdravotním stavu. Kromě toho ze základní školy odešel do učení a jeho tamní hodnocení bylo kladné,“ sdělil předseda soudu Radovan Hronek. Opatření překvalifikoval a stejně jako třem dalším mu uložil dohled probační úřednice a povinnost účastnit se programu Právo pro každý den. Mladí pánové totiž shodně uváděli, že si závažnost svého počínání neuvědomovali. To však soud neuznal. Pátý z partičky dostal napomenutí s výstrahou.

Na kontě toho vzhledem k obtěžování spolužáků mají všichni požehnaně, včetně šikany. Závažné činnosti se skrytě i poloveřejně dopouštěli od září 2009 do dubna minulého roku.

Hlavní iniciátor zatáhl například spolužačku k šatním skříním a osahával ji na intimních partiích přes oblečení. Stejným stylem si počínal i s jinou, ale přidal osahávání pod prádlem. Podobně se choval i v dalších případech. Děvčata také vypovídala, že je tlačil na šatní skříňky a pohyby naznačoval pohlavní styk. Při jiné příležitosti dokonce i při hodině osahával přes oblečení vedle sedící spolužačku a opět pohyby svého těla naznačoval kopulační pohyby. Činy se stupňovaly, jednu z dívek zatáhl na chlapecké WC, kde ji svlékal mikinu a snažil se jí hmatat pod oblečením po prsou. Rozepnul i pásek, stahoval kalhoty a osahával ji na přirození. V dalším z případů spolužačku uchopil zezadu, povalil na zem, posadil se na ni a zase došlo k osahávání. I jiné dívky se podle zjištění soudu takto snažil zneužít. Třeba v přestávce mezi vyučováním.

Hříšníci ale pracovali rovněž v partě. Jeden děvče držel a druhý pátral po jejím těle. Obdob je zase několik. Dokonce pánové ´úřadovali´ ve třech. Zatáhli spolužačku do šatny, přidrželi ji a ruce rozehrály po jejím těle.

Do výčtu patří i případ děvčete zavlečeného na chlapecké WC, kdy jeden poté, co ji povalil, zaklekl a obnaženým penisem ji plácal po obličeji. To se stalo i jiné spolužačce, ale svůj čin už kluci stihli pojmenovat. Dopředu jí oznámili, že dostane ´otloukánka´ a scénář v podstatě probíhal stejně. „Jedná se tedy o opakované útoky spojené s vysvlékáním,“ hodnotil soudce.

Jakmile začalo vyšetřování, vyšlo najevo, že výtečníci mají na vrubu i šikanu. Třeba spolužákovi bránili sednout do lavice, zezadu ho jeden bil do zad. Postarali se i o svačiny druhých, vylévali pití. Sáhli také k vyhrožování typu: „Dej to sem, nebo dostaneš přes hubu,“ a hrubému urážení. Zopakovali i braní a ničení pomůcek.

Dopouštěli se rovněž takových neslušností, že spolužačce vzali z cvičebního úboru šortky, stáhli si spodní prádlo a do jejího odění si otírali přirození. Jindy se jím otřeli i zezadu. Činy výtečníků vrcholily tím, že měli pobíhat po třídě s kalhotami dole, tedy obnažení, záměrně se přibližovat k děvčatům i chlapcům a otírat se o ně. V bohatém výčtu je také případ onanování před ostatními či potřísnění rukou spermatem, které pak dotyčný přibližoval dívkám k obličeji s nejapnými poznámkami.

Chování pětice naplnilo skutkovou podstatu trestních činů pohlavního zneužití, vydírání a výtržnictví, ale nebyly tak vzhledem k věkové nedostatečnosti žáků kvalifikovány.

Vyhmátnutím partičky se situace na škole uklidnila a k podobným protiprávním jednáním nedochází.