O vrácení svého majetku pak muž, jenž v případu figuroval jako poškozený, léta usiloval marně. Ústavní soud (ÚS) po jeho stížnosti došel k názoru, že Krajský soud v Plzni chyboval, když mu jeho majetek po tak dlouhou dobu zadržoval.

Obžalovanými v kauze padělatelů obrazů byli Pavel Kovářík, Lenka Sýkorová, Miroslav Simon, Petr Sýkora, Miloslav Jadrný a Jiří Kreuzer. Podle obžaloby si obchodníci se starožitnostmi Kreuzer a Kovářík obstarali nejméně 300 obrazů, o nichž věděli, že jde o napodobeniny Henriho Matisse, Pabla Picassa a dalších umělců. Začali je prodávat, přičemž je vydávali za pravé. S obrazy kšeftovali od roku 2005, vydělali miliony korun. Napálili i tehdejšího europoslance Miloslava Ransdorfa. Autorkou některých padělků byla podle obžaloby malířka Sýkorová z Blovic. Pomáhal jí Kovářík, který díla sušil v upravené peci ve svém domě na Klatovsku, aby obrazy vypadaly staře. Vyšetřování a poté i soudní líčení se vlekly. Až letos v létě udělal za kauzou tečku Vrchní soud v Praze. Obžalovaní vyvázli s peněžitými tresty.

Muž, jehož práva byla podle ÚS poškozena, policii v září 2010 vydal padělky, které vlastnil. „Zároveň připojil žádost o jejich vrácení bez zbytečného odkladu poté, co již nebudou potřeba pro účely trestního řízení,“ konstatoval Ústavní soud. „Když po dobu téměř jednoho roku neobdržel žádné informace, kde se obrazy nacházejí a kdy by je mohl dostat nazpět, opakovaně urgoval jejich vrácení nejprve u policie, později u krajského státního zastupitelství a u soudu,“ uvedl ÚS s tím, že plzeňský krajský soud zamítl v roce 2018 mužovu stížnost ohledně vydání obrazů, neboť obrazy byly i nadále důležitými věcnými důkazy pro trestní řízení. Vrácení děl se poškozený dočkal až letos, po ústavní stížnosti. „Ústavní soud dospěl k závěru, že postupem krajského soudu bylo porušeno ústavně garantované právo stěžovatele na ochranu vlastnictví,“ konstatoval ÚS.