Auta, která na internetových portálech nabízel šestatřicetiletý muž, byla o třetinu levnější než na trhu. Zájemci o výhodnou koupi zánovních aut značky Škoda, Audi nebo Passat se jen hrnuli a posílali muži zálohy od tří do deseti tisíc korun. Z prodejce se však vyklubal podvodník, který za dva měsíce připravil čtyřiasedmdesát lidí z celé republiky o více než půl milionů korun. Případ teď řeší brněnští kriminalisté.

„Muž začal provozovat malý autobazar pod falešným jménem Jaroslav Novotný loni v květnu. Vozidla měla být podle popisu zabavená z leasingu, proto jejich ceny byly velmi lákavé,“ uvedl brněnský kriminalista Jan Vávra. Na auta se skládaly i skupiny známých, kteří se o stránkách dozvěděli.

Zálohy chodily na dva účty

Rezervační zálohy posílali podvodníkovi na dva účty, které pro něj zřídily jeho přítelkyně a známá,“ informoval Vávra. Z účtů pak šestatřicetiletý muž z Oseku na Rokycansku bezpečně peníze vybíral. Jeden z nich si přitom zařídil při venčení psa. „Seznámil se totiž s ženou, která uvěřila jeho historce o podnikatelské krizi a založila pro něj účet. Druhý mu pod falešným jménem Hana Hanzalíková zřídila přítelkyně,“ upřesnil kriminalista a dodal, že právě na ten poslední posílali lidé mnohem vyšší částky. Se svými klienty se internetový podvodník domlouval přes elektronickou poštu a telefon, který uvedl na stránkách.

Aut ani reakcí ze strany prodejce se nakupující nedočkali, jedna ze skupin se proto obrátila na ministerstvo financí, které se zabývá i podvodnými transakcemi v bankách. Požadovali návrat záloh. „Ministerstvo se pak obrátilo na nás. Díky výpisům z účtů jsme zjistili jména všech poškozených. Pachateli se podařilo obelhat lidi z celé republiky,“ řekl Vávra.

Podvedení už peníze nejspíš nikdy neuvidí

Peníze však nikdo ze zájemců zpět nedostane. Ten, který je o vysoké částky připravil, je už totiž ve vazbě a čeká na rozsudek soudu. A podle mluvčího policistů Bohumila Maláška nemají důvěřivci na návrat peněz žádnou šanci. „Tento muž je recidivista, a takoví na budoucnost příliš nemyslí. Peníze nešetří a většinou je rychle utratí. Aby si užili, než je znova chytnou,“ vysvětlil Malášek.

Muži teď hrozí dva až osm let ve vězení za podvody z pronevěry. „Vzhledem k tomu, že má za sebou už několik podvodů a bylo po něm vyhlášeno i celostátní pátrání, přikloní se soudce nejspíš k té horní hranici,“ odtušil kriminalista.

Půl milionu za jeden prodej

Nejen po malých částkách bohatnou lidé, kteří využívají lehkovážnosti nakupujících na internetu. Někteří vydělají půl milionu i za jeden neuskutečněný prodej. „Pětatřicetiletý muž z Brněnska reagoval na inzerát, který nabízel dva stavební nakládače. S prodejcem s německým jménem vystupujícím jako dealer španělské společnosti se dohodl na koupi strojů,“ popsal začátek dalšího podvodu mluvčí policie. Brňan poté odeslal na účet vedený v jedné ze španělských bank téměř půl milionu korun. Na dodávku strojů, k níž mělo dojít už více než před měsícem, však čekal marně. „Domnělý dealer na urgence přestal reagovat a zklamanému podnikateli nezbylo nic jiného než se obrátit na policii,“ uzavřel Malášek a dodal, že kriminalisté na případu intenzivně pracují.