Desítky vyšetřovatelů zde prohledávaly vozidla a poté zadržely několik osob. Co GIBS k tomuto zásahu vedlo, není zatím zřejmé. 

„Podrobnější informace ke středečnímu zásahu doposud nebyly uvolněné. Mohu jen potvrdit, že v Rokycanech Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila v rámci výkonu své působnosti akci, ve které v současné době probíhají úkony trestního řízení,“ sdělila tisková mluvčí GIBS Radka Sandorová. 

Deníku se ale podařilo zjistit, že poprask způsobil příslušník cizinecké policie. Za úplatu údajně poskytoval informace o policejních kontrolách. Právě v Rokycanech mělo s jistým Ukrajincem dojít k předání peněz. Poté už ale udeřili detektivové z GIBS.

„Pohybovala se tam spousta policistů, ale v civilu, jen s páskami, a vykazovali pryč auta i chodce. Jela jsem s tržbou do spořitelny, ale měla jsem smůlu,“ uvedla majitelka kadeřnictví.

Zaskočení byli i návštěvníci finančního úřadu a okolních provozoven. Jeden z nich uvedl: „Kolem čtvrté odpolední se na prostranství parkoviště pohybovalo tak dvacet – třicet chlapíků. Říkali jsme si, že jde snad opravdu o policisty v civilu, když měli označení na páskách, ale věřte tomu, že je pravé. Raději jsme mizeli.“ „Najeli sem auty, vyskákali, hned nahlíželi do zaparkovaných vozů a pak někoho vedli do dodávky,“ popsal další ze svědků, jenž se představil jako Pavel Pospíšil. 

„Městská policie mě po čtvrté hodině o zásahu informovala. Z okresního ředitelství mi pak sdělili, že nejde o jejich akci, ani se jich netýká,“ sdělil starosta Rokycan Václav Kočí.

Posléze vyšlo najevo, že se jedná o zásah GIBS, ale na informace bylo kvůli vyšetřování uvalené embargo. Jasné tím bylo, že půjde o akci zacílenou na policisty a mluvilo se o úniku informací. Spekulovalo se o shromažďování materiálů na politické špičky. Podle některých zdrojů zase byla ve hře provázanost příslušníka cizinecké police s Ukrajinci. Týkala se informací o policejních kontrolách a ve hře bylo poskytování úplaty, což je na základě vyjádření krajského státního zástupce Romana Šustáčka skutečností.