Vojenského pyrotechnika Martina Dudu zprostil v úterý Okresní soud v Rokycanech obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti. Státní zástupce se okamžitě odvolal, případ pokračuje.Vojenského pyrotechnika Martina Dudu zprostil v úterý Okresní soud v Rokycanech obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti. Státní zástupce se okamžitě odvolal, případ pokračuje.Zdroj: Deník/Václav HavránekPři následném mohutném výbuchu byl zraněn Duda i jeho kolega, který později v nemocnici zemřel. „Soud pracoval s několika verzemi, ovšem v důkazní nouzi rozhodl ve prospěch obžalovaného. Nebylo prokázáno, že přenášel střelu, která posléze explodovala," odůvodnil verdikt soudce Ivo Hruška. Rozsudek však není pravomocný, neboť státní zástupce hned podal stížnost a případ by měl posuzovat krajský soud.

Dopolední jednání zahájila závěrečná řeč žalobce. Požadoval pro pyrotechnika peněžitý trest 40 tisíc korun a zákaz činnosti na dva roky. Dudův obhájce František Šimák naopak navrhoval pro klienta zproštění viny: „Zesnulý praporčík Kalivoda byl jako dron, který si létal, kde chtěl. Měl plnit roli koordinátora asanací, ale místo toho byl nepřetržitě vybaven detektorem a hledal střelivo," narážel na zálibu muže, jemuž se výbuch stal osudným.

Šimák kromě toho přečetl obsáhlé vyjádření kolegy Ondruše, který upozorňoval na nedostatečné šetření tragické události v lokalitě Kolvín. Nebylo prý například prohledáno Kalivodovo auto ani jeho osobní věci. „Necítím se vinný. Jsem si stoprocentně jistý, že jsem přenášel náhradní střelu, která neobsahuje trhavinu,“ uvedl na svoji obranu Duda.

Martin Duda (v uniformě) s oběma obhájci při líčení u soudu v Rokycanech.
Před rokycanským soudem se vystřídalo třináct svědků exploze v Brdech

V Brdech tehdy pracoval na pozici vedoucího pyrotechnika, když ho dvojice vojáků upozornila, že našla protipancéřovou střelu ráže 100 milimetrů. Odkrytá byla do poloviny, Duda ji dočistil v místě zapalovače a usoudil, že není ostrá. S přesvědčením, že je bez výbušniny, odnesl munici na dočasné místo sběru. Právě zde došlo za pár minut k detonaci.