„Občané České republiky, dávejte si pozor na své malé děti, Ukrajinci unáší děti, jeden z posledních případů se stal v Rokycanech,“ letělo v červenci po sociálních sítích. Policie vzápětí zprávu vyvrátila s tím, že k takové události nedošlo. „Náležitou pozornost věnujeme i příspěvkům na soc. sítích, které byly v této souvislosti zveřejněny," upozornila tehdy. Teď sdělila podezření z trestného činu jednomu muži, který měl zprávu na síti zveřejnit, druhému za nenávistný komentář, který k ní připojil.

„Rokycanští kriminalisté v těchto dnech sdělili dvaatřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinů šíření poplašné zprávy a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob a k omezování jejich práv a svobod,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

„Protiprávního jednání se měli dopustit, když mladší z mužů na sociální síti umístil a zveřejnil pod svůj profil na základě svých domněnek, neověřených a nepodložených informací příspěvek mířený proti zde žijícím cizincům. Podle jeho vyjádření se měli cizinci pokusit unést v Rokycanech dítě. Starší podezřelý muž na svém profilu na tento příspěvek reagoval svým komentářem, ve kterém nabádal k násilí proti těmto cizincům,“ doplnila v tiskové zprávě.

Denisa Bimbová s matkou Kvetoslavou u plzeňského městského soudu
Za zbití úřednice dostala žena podmínku. Jste zločinci, řvala na soud její matka

Podobných zpráv se v té době internetem šířilo víc, zřejmě v reakci na napětí, které způsobilo několik incidentů mezi Romy a Ukrajinci. Na západě Čech kriminalisté řešili její obdobu také v Sokolově, tam falešná zpráva informovala o pobodání jedenáctiletého chlapce dvěma Ukrajinci. Tam policie jejího autora našla během několika hodin.