Vrchol cynismu předvedla podle státního zastupitelství řidička I. T., která vloni srazila v Plzni motorkáře. Po nehodě sice zastavila, ale o zraněného muže vůbec neprojevila zájem. Prohlédla jen auto, zda nedoznalo úhony, a odjela. Teď půjde před plzeňský soud.

Nehoda se stala vloni v červnu na Jižním Předměstí v Plzni. Řidička Škody Felicia při průjezdu křižovatkou podle obžaloby náhle bez důvodu a použití světelného znamení o změně směru vybočila z pravého okraje komunikace doleva, v důsledku čehož se střetla s motocyklem jedoucím ve stejném směru. Muž za řídítky náraz neustál a spadl na vozovku. Utrpěl přitom řadu zranění včetně tříštivé zlomeniny zánártní kosti pravé nohy. „Obviněná na místě nehody nezastavila, s vozidlem pokračovala dalších 160 metrů, kde zastavila mimo vozovku, aniž se však jakkoli zajímala o stav poškozeného,“ uvedl v obžalobě státní zástupce s tím, že řidička pouze vystoupila, aby obhlédla své vozidlo, a poté z místa odjela. Žena se podle informací Deníku hájila tím, že si motorkáře ležícího na vozovce nevšimla.

Cvičení hasičů a leteckých a vodních záchranářů na přehradě České údolí v Plzni na Borech.
PODÍVEJTE SE: Záchranáři s hasiči nacvičovali, jak zachránit topícího se člověka

ZÁKON HOVOŘÍ JASNĚ

Žena se bude u soudu zpovídat nejen z ublížení na zdraví z nedbalosti, ale i z poměrně výjimečně používaného paragrafu neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku.

„Každý řidič, který způsobí dopravní nehodu, má povinnost vozidlo zastavit, zjistit, pokud mu to jeho zdravotní stav a okolnosti dovolí, zranění všech účastníků dopravní nehody a poskytnout jim první pomoc. Poskytnutím první pomoci se rozumí i přivolat zdravotníky a následně policisty. Vhodné je i označit místo dopravní nehody, zabráníte tak případným dalším kolizím,“ informovala plzeňská krajská policejní mluvčí Ivana Jelínková.

Doplnila, že za uvedený trestný čin hrozí pachateli trest odnětí svobody až na pět let.

Pozorování zatmění slunce v plzeňské hvězdárně.
OBRAZEM: Podívejte se, jak pozorovali zatmění slunce ve hvězdárně

SKUTEK JE VÝJIMEČNÝ

Řidiči se tohoto skutku dopouštějí jen zřídka. Například v Plzeňském kraji se v posledních letech daly počty těchto skutků až na jednu výjimku vždy spočítat na prstech jedné ruky. Tou byl rok 2017, kdy policisté evidovali šest skutků. Poměrně dost jich bylo i vloni, pět. Naopak např. v roce 2015 jen jeden.

Podle aplikace jaktrestame.cz bylo za posledních pět let v ČR soudy potrestáno za neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku celkem 31 osob, v naprosté většině šlo o muže. Většina trestů byla podmíněných, za mříže šel jen jeden řidič.