Miloši Zemanovi zbývá do skončení prezidentského mandátu 131 dnů. A dva do posledního rozdání státních vyznamenání u příležitosti vzniku republiky. K hodnocení jeho deseti let na Pražském hradě se právě tento slavnostní akt hodí.

Rozhodl se pro jednou zakopat příkopy, odložit pomstychtivé choutky a rozloučit se ve velkém stylu? Ani omylem. Do Vladislavského sálu nepozval předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), pravděpodobně staronového šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) ani předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Byl Miloš Zeman dobrý prezident?Byl Miloš Zeman dobrý prezident?Zdroj: DeníkI toto rozhodnutí zřejmě hrálo roli v hlasování čtenářů Deníku.cz. Na otázku, zda byl Zeman dobrou hlavou státu, tři čtvrtiny z bezmála čtrnácti tisíc respondentů odpověděly, že ne.

Dnes jsme položili stejný dotaz Petru Fialovi v pravidelné premiérské desetiminutovce. Předseda vlády pozvánku na Hrad dostal a ceremoniálu se zúčastní, neboť podle něj nejde o soukromou akci Miloš Zemana, ale připomenutí vzniku samostatného a demokratického Československa.

Šéf ODS zvolil od vítězství koalice Spolu v loňských volbách nekonfrontační styl. S prezidentem běžně komunikuje, což se mu vyplatilo především při sestavování vlády, kdy Zeman schválil všechny jeho návrhy, ačkoli původně odmítal jmenovat ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Byl končící prezident Miloš Zeman dobrou hlavou státu? Hlasujte v anketě.
ANKETA: Byl končící prezident Miloš Zeman dobrou hlavou státu?

Premiér přivítal, že Zeman se ihned po ruské agresi postavil na stranu Ukrajiny a zcela změnil názor na Vladimira Putina, kterého dříve počítal mezi své přátele, stejně jako čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Právě zahraniční politika je jednou z oblastí, kde si končící hlava státu s premiéry příliš nerozuměla, a často byla kritizována za odlišné postoje, než jaké deklarovala vláda.