V domácnostech, obchodech, fungujících podnicích nebo na ulicích se lidé mohou na chvilku zastavit, vzít do ruky hudební nástroj a zpívat. Vyjádří tak poděkování a podporu všem lidem v první linii boje s pandemií koronaviru – lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům, novinářům a dalším.

Ptejte se na to, co vás zajímá.
Poradna Deníku ke koronaviru: Přinášíme další odpovědi na dotazy čtenářů

"Lidé sedí ve svých obývácích, sledují zprávy o počtu mrtvých a nakažených. Chtěli bychom vykřesat vlnu jedné velké kolektivní energie, kdy v jeden moment bude třeba milion lidí zpívat jednu píseň. Pro radost, pro povzbuzení a pro ty tam venku, kteří se starají. Stejně jako se šíří virus, šíří se i smutek. Rádi bychom si tímto happeningem vstříkli do žil vakcínu, která způsobí pocit sounáležitosti," uvedl kavárník Ondřej Kobza ze spolku Piána na ulici.

Odběrové místo pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Ilustrační foto.
V Česku na koronavirus zemřel druhý pacient. Vyléčil se osmý člověk

Všichni lidé si ve středu přesně ve 12.30 hodin mohou naladit ČT 1 a Český rozhlas, otevřít okno, sednout k pianu, vytáhnout kytaru, trubku, housle nebo třeba pokličky z kuchyňské linky a po odpočítání začít hrát píseň Není nutno. Pokud doma hudební nástroj nemají, nevadí, mohou zpívat spolu s rádiem nebo televizí, kde se přidají ke Zdeňku Svěrákovi a Jaroslavu Uhlířovi.

Píseň Není nutno v podání Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře:

Zdroj: Youtube

“Tak jsem si říkal, proč se ve svízelných dobách uchylujeme k písničkám. Jiné národy se posilují bojovým pokřikem, my Češi ve čtrnáctém století zpíváme, aby nás pánbůh ochránil, ve dvacátém, ať mír zůstává s touto krajinou. Pojďme tu tradici oživit,” vyzývá Zdeněk Svěrák ke společnému zpěvu.

Živý stream bude pro všechny zájemce připravený také na webových stránkách projektu neninutno.cz

Text písně Není nutno

Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo.

Chceš-li, trap se, že ti v kapse zlaté mince nechřestí, nemít žádné kamarády, tomu já říkám neštěstí.

Nemít prachy – nevadí, nemít srdce – vadí, zažít krachy – nevadí, zažít nudu – jó to vadí, to vadí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník