close info Zdroj: ČTK zoom_in Adam Ondra z ČR během lezení na rychlost.
Na okamžik, kdy se poprvé uvázal na lano, si ani nepamatuje. Brněnský lezec Adam Ondra se totiž narodil do lezecké rodiny, v šesti letech zamířil na své první závody a o rok později si vysnil, že se jednou ukáže na olympiádě. A stalo se. V Tokiu obsadil ve finále šestou pozici, jenže měl medailové ambice. „Přece jen teď smutek převládá a v hlavě ten výsledek ještě pár týdnů zůstane. Dřív, nebo později, mě to ale přejde, skály to zahojí,“ řekl brněnský rodák.
NEJKRÁSNĚJŠÍ VZPOMÍNKA. „Asi nejvíc vzpomínat budu paradoxně na svou nejhorší disciplínu, což je lezení na rychlost. V ní jsem si vlastně ve finále udělal postupně tři osobáky. Ten výsledný čas (6,86 sekundy – pozn. red.) byl výrazně lepší než moje tréninkové maximum, přitom jsem se té disciplíny nejvíc bál. Jinak naopak na lezení na obtížnost se mi bohužel nebude vzpomínat tak dobře.“
Fotogalerie: Adam Ondra na olympijském festivalu v Brně
close info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Lezec Adama Ondra zdolal umělou stěnu na olympijském festivalu v Brně.
RYCHLOSTNÍ DERNIÉRA. „Vím, že jsem se pro lezení na rychlost nenarodil a i když sám jsem se svým výkonem z Tokia spokojený, pořád to beru v uvozovkách jako úroveň okresního přeboru. V České republice by to stačilo třeba na třetí čtvrté místo, ale protože tady se té disciplíně věnuje málo lidí. Z celosvětového hlediska nejsem naprosto konkurenceschopný a počet lidí, kteří běží i pod pět sekund a padesát setin, stále stoupá.“
close info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Lezec Adama Ondra před novináři po příjezdu na olympijský festival v Brně.
STĚNY V TOKIU. „Stěny velmi kopírovaly to, co se dá najít i na světových pohárech nebo mistrovstvích světa. Ale cesty, které tam organizátoři postavili, byly poměrně specifické, zvláště se stavěčům nevyvedl závod v boulderingu, kdy vlastně ze tří boulderů rozhodoval jen jeden. Zato cesta v lezení na obtížnost byla postavena výborně, protože nás skvěle rozřadila. Pro mě možná škoda, že ji vytvořili víc old schoolovým způsobem, který se stavěl před deseti lety a byl spíš o fyzičce. Ukázalo se, že Jacob Schubert z Rakouska (vítěz disciplíny – pozn. red.) v ní měl trochu navrch. Já exceluji spíš v cestách, které jsou o technice a těžké na vymyšlení.“
close info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Lezce Adama Ondru přivítaly v Brně stovky fanoušků.
ATRAKTIVITA LEZENÍ. „I přes to, že ze stavěčského hlediska šlo spíš o propadák, tak jsem strašně rád, že závod lidi zajímal a sledovanost v televizi byla veliká. Myslím, že i když se v naší komunitě dlouho tvrdilo, že náš sport je pro diváky nezajímavý a nepochopitelný, tak olympiáda v Tokiu ukázala, že to není pravda. Doufám, že tohle byl jen začátek, který nás dovede do situace, že na olympiádě budou v budoucnu všechny tři disciplíny samostatně.“
close info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Lezec Adama Ondra byl bouřlivě přivítán na brněnském olympijském festivalu.
ŽIVOT VE VESNICI. „Olympiáda byla skvělý zážitek, i když kvůli covidu byla taky dost specifická. Už jen ten pocit být v olympijské vesnici s tisíci dalších jiných perfektních sportovců byl skvělý. Jsme totiž zvyklí ze závodů, že na ubytovně o sobě všichni víme, ale na olympiádě jsem najednou v jídelně nikoho neznal.“
close info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Lezec Adama Ondra na umělé stěně na olympijském festivalu v Brně.
MÍŇ ZÁVODŮ. „Za měsíc a půl je mistrovství světa v Moskvě, kterého jsem se rozhodl neúčastnit. Abych závodům ale úplně neodvykl, v příštím roce určitě na nějaký pojedu. Nejlákavěji vypadá evropský šampionát v příští sezoně v obou disciplínách. Potom v roce 2023 to vidím spíš na závodní přípravu a nominaci. V nejbližší době se na mě mohou diváci těšit na konci října na mistrovství republiky v Brně.“
close info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Lezec Adama Ondra.
PAŘÍŽ V ROCE 2024. „Další olympiáda je v uvozovkách jen za tři roky, takže určitě už na ni myslím. Zároveň doufám, že věk jedenatřicet let, což mi bude v Paříži, není ještě příliš starý a budu tam mít ještě nějakou šanci. Rozdíl navíc bude v tom, že tam nebude kombinace všech tří disciplín, ale jen v boulderingu a lezení na obtížnost, což jsou disciplíny, kterým se věnuji odmalička.“