"V sobotu 15. srpna se na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční požehnání mariánského sloupu. V rámci této události bude ve speciálním pouzdru do architektury sloupu vložena také pamětní listina, tu ve středu podepsali v arcibiskupském paláci na Hradčanech například kardinál Dominik Duka, prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová," uvedl server Christnet.

Kampaň Českých drah působí jako parodie sama o sobě, vtipálci ji však přesto ještě vylepšili
Češi se znovu baví. Vtipy na kampaň ČD zaplavily internet, přidal se i Kalousek

"Na Facebooku a Twitteru se svými podpisy pod listinu pochlubili také bývalá komunistická kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková, její spolupracovnice ekonomka a členka rady České televize Hana Lipovská, nebo Jiří Ovčáček," pokračoval ve svém zpravodajství server, který patří mezi největší nezávislé křesťanské portály u nás.

Bobošíková, Lipovská, Ovčáček, opravdu?

Zvláště poslední zmíněná trojice spolu s ministryní financí Schillerovou nenechala internetové komentátory, glosátory, humoristy a tvůrce zábavných koláží a memů v klidu.

Pozornost si vysloužila zejména Jana Bobošíková, bývalá redaktorka a politička, za socialismu jedna z představitelek městského výboru Socialistického svazu mládeže v Praze, v roce 2008 kandidátka KSČM na post prezidenta České republiky a od roku 2015 předsedkyně Lidické pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu, proti jejímuž zvolení odešli na protest z této organizace někteří její členové včetně tří posledních žijících lidických žen.

Údajná neschopnost ministryně financí Aleny Schillerové komunikovat v angličtině uživatele internetu pobavila i pobouřila
Schillerová vs. angličtina. Češi dostali novou munici a zaplnili internet vtipy

Zatímco v případě Jany Bobošíkové se vtipálkové bavili nejvíce mimořádně pružnou celoživotní kariérou této ženy, jež se v současnosti prezentuje jako konzervativně smýšlející demokratka, u Aleny Schillerové je nejvíc pobavila pravopisná chyba ve slově ministryně - ta se objevila na fotografickém snímku listiny, sdíleném v sociálních sítích jen krátce poté, co vyšlo najevo, že podobné hrubky se ve své zdravici dětem dopustila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Opomenuta nezůstala ani známá scéna z filmu Jana Hřebejka Pupendo, v němž nomenklaturní kariérista v podání Jaroslava Duška podepíše papír s protikomunistickým výrokem a nechá kamaráda sochaře (představovaného Boleslavem Polívkou), aby jej ukryl do nově vytvářené mozaiky na zdi jako "poselství budoucím generacím".

Když se však později dozví, že se mozaika bude znovu předělávat a papír by mohl být objeven, požaduje jeho okamžité zlikvidování.  

Internetovým glosátorům se tato scéna očividně jevila jako vhodná paralela k aktuálním podpisům pod listinou určenou pro mariánský sloup.

Kritika zaznívala i na adresu kardinála

Rozsáhlou kritiku za výběr lidí, kteří se mohli podepsat na pamětní listinu, sklidil na své oficiální facebookové stránce také kardinál Dominik Duka.

"Do sloupu, z Vašeho popudu, má být vložena a zazděna listina podepsaná čtveřicí Vašich oblíbenců. Za mě je to znevážení sloupu," zněl jeden z ohlasů, podepsaný online uživatelkou Olgou Buzkovou.

"Podpisy neosobností to celé znevažují. Velmi smutné. To opravdu nemáme zapotřebí," zněl další ohlas.

Podobným tónem se vedla i diskuse na českém Twitteru, kde při současném názorovém rozdělení České republiky převládají zatím spíše zastánci toho názorového proudu, který kritizuje politiku současného prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. 

Jmenovaní signatáři naopak Dukovi za možnost připojení svého podpisu k listině poděkovali. "Jsem vděčná místopředsedovi Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu ing. Karlu Kloudovi a kardinálu Dominiku Dukovi za to, že jsem dnes mohla na Arcibiskupství pražském připojit k pamětní listině svůj podpis," citoval server Christnet konkrétně Bobošíkovou. 

Kreslený vtip od čtenáře na účet koronaviru.
Lidé neztrácejí během pandemie humor. Vymýšlejí stále nové vtipy na koronavirus

Pamětní listina ve svém textu shrnuje historii mariánského sloupu a postavení jeho volné kopie v letošním roce. Současně se vyjadřuje k aktuální době, kterou charakterizuje jako dobu, kdy se zdá, že lidé žijí v době krize víry a v době duchovní krize, již údajně provází postupná ztráta tradičních hodnot.

"Nyní, v roce 2020 po Kristu, kdy zasáhla celý svět pandemie virové choroby, známé jako covid-19, jsou Pražané opět vystaveni zkoušce duchovních a lidských hodnot," stojí v textu.

Podle serveru Christnet bude pamětní list vložen do nerezového pouzdra a hermeticky utěsněn. Vydržet by měl nejméně 150 až 200 let.