Vyrazit s dětmi na hory, nebo zůstat doma? Odpověď hledal David Linhart z Rakovnicka spolu se svojí manželkou Petrou od listopadu. „Hodně jsme váhali. Především kvůli drahotě a nejistotě, jaký bude účet za elektřinu. Na přelomu roku, kdy přišla obleva a jarní počasí i do hor, jsme si řekli, že letos lyžování vynecháme. Nakonec jsme se kvůli dětem rozhodli jinak a vyrážíme. Aspoň si užijí sníh,“ popisuje dvaačtyřicetiletý otec.

Sehnat ubytování nebyl zas až tak veliký problém. „Museli jsme ale slevit z toho, že ubytování bude hned u sjezdovky. Plno bylo i ve známějších hotelích. Nakonec jsme našli volný apartmán cirka dva kilometry od sjezdovky,“ poznamenává Petra.

Běžkařské trasy na Žďársku najdou lidé nově na jednom místě.
Bílá stopa bez davů. Běžkařské trasy na Žďársku najdou lidé nově na jednom místě

Kdo chce strávit jarní prázdniny na horách, neměl by s výběrem a rezervací ubytování příliš dlouho otálet. S příchodem zimního počasí se začínají hotely a penziony plnit. „Návštěvnost se zásadním způsobem zlepšila. Lyžařské podmínky jsou výborné. Volné ubytovací kapacity stále jsou a dají se sehnat, ale ubývá výběr,“ sděluje ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Podobně vidí situaci i prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek. Právě skvělé lyžařské podmínky jsou hlavním důvodem zvýšeného zájmu o české hory. „Obsazenost je o dvacet procent nižší, než byla v letech před pandemií. Větší obsazenost hlásí především hotely u sjezdovek či v jejich těsné blízkosti,“ říká Stárek.

Jak to vypadá na Špičáku se sněhem? Podívejte se:

Zároveň poukazuje na změnu chování lidí v rezervaci ubytování. Cestující ji řeší nyní jen několik málo týdnů před plánovaným odjezdem. Dříve přitom měli dovolenou v prostředí tuzemských hor o jarních prázdninách vyřešenou s několikaměsíčním předstihem. „Jedná se o trend posledních let způsobený nejistotou hlavně v dobách pandemie koronaviru. Nyní se k tomu mohly přidat obavy z účtů za energie,“ myslí si předseda Asociace hotelů a restaurací ČR.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou. Ministerstvo je zřizovatelem Horské služby, na rekonstrukci poskytlo dotaci.
Digitalizace na horách. Ministerstvo chce zavést pro ubytovatele e-Turistu

Proměnu v systému rezervací potvrzují i samotní hoteliéři. „V tuto chvíli máme plně obsazeno a příští týdenní turnus se doobsazuje. Březnové termíny jsou obsazeny sotva z poloviny. Předpokládáme, že se opět obsadí na poslední chvíli, nejen v závislosti na počasí a sněhových podmínkách, ale také na chřipkových epidemiích a nachlazeních v jednotlivých regionech,“ reaguje vedoucí recepce šumavského rekreačního areálu Lipno Lake Resort, který se nachází v blízkosti zdejšího skiareálu.

První den lyžování ve Skicentru Deštné v Orlických horách.Lyžování ve Skicentru Deštné v Orlických horách.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Jistotu dlouhodobých rezervací už nemají ani v nejznámějším horském středisku – ve Špindlerově mlýně. „Je to hra na nervy majitelů. Nevědí, s čím počítat. Volná místa v posledních týdnech rychle ubývají. Hlavně v hotelích u sjezdovek či s wellnessem. Je to i díky sněhu,“ informuje majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Volné chalupy

Rodiny s dětmi nemusí hledat ubytování pouze v hotelích a penzionech v horských střediscích. Pokud chtějí více samoty a nevadí ani mnohdy delší vzdálenost od sjezdovek, stále je dost neobsazených chalup.

„Počasí se sice částečně umoudřilo, ale to již asi nezajistí úplnou obsazenost jarních prázdnin. Ta je letos o cirka dvanáct procent nižší, než je mimocovidový průměr. Ovlivněno je to nejen počasím, kdy je celkově sněhu málo, ale také finanční situací rodin. Často objednávají raději termíny o letních prázdninách a jarní pobyty úplně vypustí,“ myslí si spolumajitel serveru e-chalupy.cz a e-penziony.cz Petr Vybíral.

Lyžovačka na Špičáku.
Areály na Šumavě jedou naplno. Upravených stop se dočkali i běžkaři

Dostupné přístřeší pro pobyt na horách o jarních prázdninách hlásí i další ubytovací servery. „Volných kapacit v chatách a chalupách je dostatek na celé období jarních prázdnin. Zájem je nyní hlavně o horské oblasti, ale pokud se během února oteplí, budou lidé poptávat i jižní Moravu a slovenské termály,“ uzavírá jednatel společnosti Tourtrend provozující server chatyachalupy.cz Marek Meitner.

Termíny jarních prázdnin podle okresů 

6. 2. - 12. 2.
Děčín, Frýdek-Místek, Jindřichův Hradec, Cheb, Karlovy Vary, Litoměřice, Nymburk, Praha 6 až 10, Přerov, Sokolov

13. 2. - 19. 2.
Hradec Králové, Kroměříž, Mělník, Nový Jičín, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník, Teplice, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín

20. 2. - 26. 2.
Bruntál, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Náchod, Pelhřimov, Písek, Semily, Třebíč, Žďár nad Sázavou

27. 2. - 5. 3.
Jeseník, Jičín, Chomutov, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Prachatice, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Tábor, Ústí nad Labem

6. 3. - 12. 3.
Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Chrudim, Klatovy, Ostrava-město, Pardubice, Prostějov, Rokycany, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí

13. 3. - 19. 3.
Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Domažlice, Hodonín, Karviná, Louny, Praha 1 až 5, Tachov, Vyškov, Znojmo

Zdroj: MŠMT