Předchozí
1 z 5
Další

Jonáka potěšilo pozvání na radnici

Jedním z takových skromných lidí je čerstvý osmdesátník z Rokycan Václav Jonák. "Moc o sobě hovořit nechci. Ani nevím, co je mě výjimečného," usmíval se v úřadovně starosty města Václava Kočího.

Pozvání od starosty Václava Jonáka viditelně potěšilo. Ovšem stejně jako představitel města Václav Kočí měl vždy blízko k fotbalu. Takže diskuse na radnici se odvíjela od současného účinkování družstev FC v republikových a krajských soutěžích. Patriot Rokycan a zároveň oslavenec by tým mužů opět rád viděl minimálně v divizi. Důležitým kritériem je však oddílová ekonomika.

Osmdesátník z Rokycan Václav JonákZdroj: Deník / Redakce

Václav Jonák vykoukl na svět 29. března 1939. Pochopitelně v Rokycanech a městu zůstal věrný celý život. Devítiletku navštěvoval v ZŠ Za radnicí (dnes tu sedí úředníci), pak přešel do ulice Míru a v Plzni se vyučil spojovým montérem. Pod křídly České pošty (i když v dobách minulých s jinými názvy) strávil produktivní věk. V roce 1955 stál například u kolébky rozhlasu po drátě. Technické vymoženosti, která měla jen v Rokycanech 2500 stanic.

Osmdesátník z Rokycan Václav JonákZdroj: Deník / Redakce

Vzpomínek má Jonák na rozdávání. Vždyť třeba profesně přesedlal z rozhlasu po drátě na opraváře telefonů. Se změnou společenského režimu se stal dokonce členem stavební čety a u spojařů fungoval až do roku 2001. Dlouho ale v důchodu neodpočíval. Začali ho registrovat fotbalisté v areálu Jižního předměstí. nejprve na neoblíbené škváře, ale postupně byl černý povrch nahrazen tvrdým umělohmotným povrchem a posléze umělým trávníkem.

Osmdesátník z Rokycan Václav JonákZdroj: Deník / Redakce

Nejen fotbalu se Václav Jonák věnoval. působil i jako brankář národní házené a má doma medaili z republikového šampionátu. V roce 1957 narukoval a po návratu se prosadil do kádru dospělých na postu levého křídla. Rád vzpomíná na své trenérské angažmá v rokycanské kopané. Ať už to byl ŽDH, RND či Škoda. Jubilant vedl svěřence od svých 25 až do 65 let a není divu, že se ocitl v Síni slávy FC. Ani na oblíbenou odborářskou ligu nenechá Jonák dopustit. Propotil vždy dres pošťáků a mrzí ho, že už skončily populární spojařské hry v Rakové!

Osmdesátník z Rokycan Václav JonákZdroj: Deník / Redakce

Malý dárek od starosty opatruje Jonák pečlivě. Stále ještě vypomáhá mladším kolegům na Jižním předměstí. Pokud mu zbyde čas, věnuje se králíkům a zahrádce. Z rodinného života prozradil, že vychoval syna (nyní je ve Skotsku) a dceru. Raduje se z pěti vnoučat a také za vás mu přejeme stálý životní optimismus a nadšení.

Osmdesátník z Rokycan Václav JonákZdroj: Deník / Redakce