Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkV posledních dnech přibývají nové případy nákazy v Česku po desítkách. Zatímco v pondělí zaznamenaly laboratoře pouze šest pozitivních vzorků, v úterý jich bylo 25 a o den později dokonce 31. Poprvé se také v Česku objevili pacienti, u kterých má nemoc COVID-19 vážný průběh.

Koronavirus v Česku. Odpovědi na nejčastější otázky.
PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi ke koronaviru. Co se v Česku smí a co je zakázané

Nákaza se navíc potvrdila i u dvou pražských hasičů. Jeden je ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby Strašnice, uvedla Česká televize.

Ve středu dvě osoby skončily kvůli potížím na jednotkách intenzivní péče. Jedná se o taxikáře z Prahy, který byl vůbec prvním případem komunitního přenosu koronaviru v Česku. Jde o muže ve středním věku, který je hospitalizovaný v pražské Nemocnici Na Bulovce. 

Druhou je pak čtyřiaosmdesátiletá žena, která je hospitalizovaná v některé z brnenských nemocnic, jak Deníku potvrdil ředitel krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek. Ženu podle premiéra Babiše nakazila dcera, která navštívila Itálii. Zatímco seniorka z Brna je podle informací ze středečního večera v dobrém stavu, stav muže z Prahy je i nadále vážný.

Japonec ve vážném stavu

Nákaza koronavirem se prokázala také u rodinných příslušníků taxikáře. Mezi jeho zákazníky se podle Vojtěcha zatím nákaza neobjevila.

Dalším pacientem, u kterého byl zaznamenán vážnější průbě choroby, je japonský občan v Prostějově, který trpí pneumoní. Podle ministra Vojtěcha však zatím nebylo nutné pacienta napojit na plicní ventilaci. „Muž byl na služební cestě ve Velké Británii, a poté se vracel přes Mnichov, kde se zdržel. Po návratu hned postupoval přesně podle stanovených opatření. Dodržel karanténu. Žije sám, takže v bezprostředním okolí nikoho neinfikoval,“ popsal již dříve olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.

Ústavní právník Jan Kudrna
Ústavní právník Jan Kudrna: Dodržujte opatření nouzového stavu, hrozí vám sankce

Během čtvrtka se navíc v Česku objevil zřejmě další případ komunitního přenosu chodoby COVID-19. Onemocněla zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice, která podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka nemá cestovní anamnézu.

Koronavirus se již objevil ve všech krajích České republiky. Nejvíce případů bylo dosud zaznamenáno v Praze, následují Ústecký a Středočeský kraj. Nejmladším nakaženým je podle České televize dvouleté dítě, naopak nejstarším 86letý muž.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník