Může se to zdát jako nekonečný boj s časem. Vyhrává v něm ale vytrvalost a úcta k předkům. Chátrající památky volají po opravě a v mnoha případech se je daří zachránit díky úsilí mnoha lidí, kteří organizují veřejné sbírky a snaží se sehnat finanční prostředky na tuzemské kulturní dědictví. Mezi vyhlašovateli jsou obecní a městské úřady, církve nebo spolky.

„Číslo 330 potvrzuje, že jsou v naší společnosti památky velmi živé téma, jejich osud nám není lhostejný. Číslo přitom zahrnuje jen oficiální sbírky, vedle toho přispívají na záchranu konkrétních míst ještě další dárci. Češi zkrátka žijí pro památky, připomínají nám, kam patříme, jsou součástí naší národní identity,“ vysvětluje ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Aleš Kozák, ředitel Institutu pro památky a kulturu
Aleš Kozák: Chceme inspirovat lidi k tomu, aby pomáhali zachraňovat památky

Širšímu povědomí o sbírkách pomáhá i soutěž Máme vybráno, kterou institut vyhlašuje už dvanáctým rokem. Nový ročník začíná 18. dubna na Mezinárodní den památek. První kolo soutěže potrvá do konce května, do druhého pak postupují krajští vítězové. Finálové klání se odehraje během letních prázdnin. Mezi vítěze bude rozdělena částka přesahující 100 tisíc korun.

Akce má navíc ještě jeden rozměr: soutěž nabízí podrobný přehled o tom, co se právě v oblasti památkové péče v regionech odehrává. „V porovnání s uplynulými lety ubylo projektů na rozhledny, naopak se zvětšuje podíl památek z 20. století. Dlouhodobě táhnou kostely, varhany, ale také hrady a zámky,“ popisuje koordinátorka soutěže Máme vybráno Zuzana Richterová.

Nádražní budova v KarvinéNádražní budova v KarvinéZdroj: se svolením soutěže Máme vybráno

V loňském roce v soutěži bodoval odkup historické budovy v Karviné. V kategorii Cena veřejnosti získal 40 procent všech hlasů. Volání spolku S. O. S. Karviná vyslyšely více než tři tisíce lidí. Objekt z konce 19. století chtěla Správa železnic zbourat, spolek se ale rozhodl, že nemovitost vykoupí. Lidé se tak skládají, aby nádraží vyplatili – a nabídli mu důstojnou budoucnost.

Krásné pohledy z vody na hrad Zvíkov.
Letošní sezona na hradech a zámcích? Lidé blíže poznají příběh Harrachů

„První krok, zastavení demolice, se podařil. Nádražní budova v Karviné – Novém Městě, pocházející z roku 1898, je jednou z mála dochovaných historicky cenných staveb na území města a symbolem průmyslového rozvoje obce na počátku 20. století. V době svého vzniku se stala onou pomyslnou bránou do světa,“ vysvětluje Radim Kravčík ze spolku S. O. S. Karviná.

Na opravu kostela se vybraly tři miliony 

Na druhé místo loni lidé svým hlasováním posunuli opravu varhan ve Vysokých Studnicích (Život pro varhany, z. s.), třetí pozici obsadila záchrana kostela sv. Linharta na Kostelním ostrově (obec Pasohlávky). Finančně nejúspěšnější sbírkou se stala oprava kostela v Rapotíně, podařilo se získat přes tři miliony korun. Cenu redakce získal spolek Sanctus Castulus s projektem Obnova tuzemského zvonového fondu a jeho technického zajištění.

Varhany ve Vysokých StudnicíchVarhany ve Vysokých StudnicíchZdroj: se svolením soutěže Máme vybráno

„Soutěž Máme vybráno podporuje veřejné sbírky od roku 2012. Do té doby vlastně nikdo nevěděl, kolik je u nás veřejných sbírek na památky, nebyl v tom přehled. Nikdo ani neuměl odpovědět, kolik se na tyto účely vybere peněz. To jsme chtěli změnit. V roce 2012 jsme zmapovali přes 100 sbírek. A teď jich je už 330,“ doplňuje Kozák.