Pokud by komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den, která sleduje české rekordy, do budoucna uvažovali o zážitkových vyhlídkových jízdách po tuzemských rekordních stavbách, zaujímal by jedno z předních míst bývalý Východočeský kraj. Právě na jeho území se totiž nacházejí dvě stavby, které stojí za pozornost. Visutý most na Dolní Moravě a zbrusu nová lávka přes Labe v Hradci Králové.

Nejdelší visutý most pro pěší na světě Sky Bridge 721, 9. května 2022, Dolní Morava. Ve výšce 95 metrů překonává údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum.
Rekordman z Česka. Nejdelší visutý most pro pěší na světě stál 200 milionů

Visutý most Sky Bridge v Dolní Moravě v Pardubickém kraji se již loni v létě dostal se svými 721 metry i na světovou mapu rekordů, nové přemostění Labe v Hradci Králové může aspirovat hned na dvě prvenství. Jedním z nich je délka stavby, druhým celková cena.

Zatímco lávka na Dolní Moravě i s nápadem vznikala něco málo přes dva roky, její mladší hradecký bratr čekal na zrod přes dvacet let. Dolnomoravský rekordman stál se vším všudy 200 milionů korun. Odhady ceny hradecké lávky začínaly na 30 milionech, aby se nakonec se svoji délkou 130 metrů konečná cena vyšplhala na takřka 175 milionů korun.

Zdroj: Jiří Fremuth

 

Jen pro zajímavost. Je to o dost víc než cena ještě nedávno nejdelší visuté lávky na světě v portugalské Arouce. Se svými 516 metry vyšla na v přepočtu na 60 milionů korun.

Hradec cenu lávky přes Labe obhajuje

Představitelé Hradce Králové vysokou cenu dlouhodobě obhajují odkazem na použitý materiál - vysokopevnostní betonem, který by měl zaručit dlouhodobou trvanlivost konstrukce. „Je to něco nového, ale vždy musí někdo něco vyzkoušet, jinak by se nikdy nic nového nepostavilo,“ řekla Deníku v roce 2021 architektka Gabriela Elichová.

Lávka u hradeckého Aldisu je otevřená. Stavba trvala rok a půl a město za ní zaplatí 175 milionů
V Hradci Králové otevřeli jednu z nejdražších lávek v Česku. Stála 175 milionů

Ve vedlejším Pardubickém kraji, u Svítkova, ovšem v roce 2020 otevřeli lávku přes Labe ze stejného materiálu a tamních 115 metrů vyšlo na 41 milionů korun. Obdoba hradeckého přemostění vyrostla v roce 2020 i v Lužci nad Vltavou ve středočeském kraji. 213 metrů dlouhý most zhotovený ze segmentů zhotovených z takzvaného ultra vysokohodnotného betonu (UHPC) zde vyšel na 60 milionů korun.

Ještě před časem mělo nové hradecké přemostění stát 170 milionů. Město však muselo krátce před jeho otevřením opět sáhnout hlouběji do kapsy. „Jedná se o neočekávané vícepráce a okolnosti, které nešly předpokládat ze strany projektanta ani zhotovitele,“ vysvětloval navýšení náměstek hradecké primátorky pro investice Lukáš Řádek (HDK). Dodal, že si problematičnost stavby, s níž začalo minulé vedení města, uvědomuje.

Pětimilionový nárůst ceny má na svědomí třeba změna zábradlí. To je na žádost města kvůli bezpečnosti vyplněné hustší sítí s menšími oky. „Síť má menší velikost oka 40 milimetrů, aby bylo eliminováno riziko, že jím třeba děti prostrčí jakoukoliv část těla,“ přiblížil Řádek.

Největší zdražení způsobila změna založení mostu, protože v místě vedly elektrické kabely, které nebyly tak hluboko, jak uváděla dokumentace. „Třetím hlavním vlivem byla sanace cyklostezky. Ukázalo se, že stav neumožňuje požadované zhutnění, musel se navézt lomový kámen. Ten ale začal vytlačovat spodní vodu, a to se muselo řešit,“ dodal Řádek.

Zlatý most ve Vietnamu podpírají dvě obří dlaně.
OBRAZEM: Jen pro odvážné. I svět nabízí velkolepé lávky plné adrenalinu

Stavbu dělníci zahájili v září roku 2021 a dokončili o 18 měsíců později. Město ze svého rozpočtu zaplatilo za vybudování lávky zhruba 72 milionů korun. Zbytek pokryje dotace z Evropské unie.

Ačkoliv by se podle mínění některých místních mohla hradecká lávka stát adeptem na zápis do České knihy rekordů, zastřešující Agentura Dobrý den novou kategorii v podobě předražených staveb kvůli ní zavádět nehodlá.

„Okolnosti kolem této stavby jsou pozoruhodné, ale do České knihy rekordů vyhledáváme jen pozitivní příklady,“ řekl nedávno Deníku prezident pelhřimovské agentury Miroslav Marek.

Ceny mostů a lávek v České republice za posledních 10 let

Trója: 256 metrů / 150 milionů korun / 585 tisíc korun za 1 metr
Sky Bridge: 721 metrů / 200 milionů korun / 277 tisíc korun za 1 metr
Lužec nad Vltavou: 213 metrů / 60 milionů korun / 281 tisíc korun za 1 metr
Svítkov: 115 metrů / 40 milionů korun / 347 tisíc korun za 1 metr
Nová lávka přes Labe v HK: 103 metry / 175 milionů / 1,69 milionu korun za 1 metr

pro srovnání:
Arouca (Portugalsko): 516 m / 60 milionů / 116 tisíc korun za 1 metr