Neurčito se nakonec smrsklo na tři roky a pověřený ředitel státního podniku Jiří Groda nyní hovoří o zmrtvýchvstání projektu, který ve své době počítal s investicí kolem půl miliardy korun. Do karet oživeného návrhu nahrávají stoupající ceny energií, a tedy i vysoká aktuální cena dřeva. Právě růst cenovek dřevin pomohl státnímu podniku zaplnit za první letošní půlrok kasy 4,7 miliardy korun.
„Naše současné sídlo je již v takřka havarijním a neudržitelném stavu. Ekonomicky a energeticky je to už neúnosné. Navíc máme narušenou statiku,“ řekl k panelové budově ze 70. let minulého století Groda.
Projekt nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.
V létě je v ředitelství neúnosné vedro, v zimě naopak stojí jeho vytápění plynem spoustu peněz. I proto zapátral ředitel Groda v šuplíku a vytáhl z něho vítězný návrh z dílny architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa.
„Je to nadčasový projekt s velkým podílem dřeva. Plusem je i jeho energetická pasivita. A domnívám se, že se za něj nebudeme muset stydět. Naopak si dovedu představit, že by mohl být architektonickým vzorem pro jiné stavby v Česku,“ dodal ředitel.

Původní návrh nového sídla ale vychází z legislativy platné v roce 2017 a navíc má prošlé stavební povolení. „Celou záležitost jsme již projednali s ministerstvem zemědělství. A to nám dalo zelenou. Nyní celý projekt aktualizujeme. Ale rozhodně se chceme držet původního návrhu,“ dodal ředitel.
Projekt nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.
Pokud půjde vše podle plánů, chtějí Lesy ČR získat nové stavební povolení do konce letošního roku. Se začátkem stavby by pak chtěl státní podnik začít v příštím roce.
Nové sídlo bude v Hradci Králové stát ve stejné lokalitě jako nynější ředitelství. Kolik bude stát nová budova, která ve své době měla vyjít na půl miliardy korun, však nechce i s ohledem na současnou situaci na stavebním trhu Groda předjímat.
Vítězní architekti vycházeli při návrhu ze symboliky stromu a budoucí areál má být součástí lesa. „Ptali jsme se sami sebe, co nás vlastně nutí pracovat v přehřátém interiéru, když nejlepší by bylo vzít si notebook mezi stromy a pracovat v prostředí plném klidu?“ popsali zrod neotřelého nápadu oba architekti.