Do kolika let dítěte se bude nově ošetřovné vyplácet?
V současnosti je u rodičů, kde se starají dohromady o své potomky, stanovena na deset let věku dítěte. Nově ho budou dostávat všichni lidé, jejichž děti jsou mladší třinácti let. "Dva pečující se budou moci v péči o děti podle potřeby střídat. Doposud se mohly dvě pečující osoby v péči vystřídat jen jednou," uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Jaká je délka ošetřovného?
Během koronavirové krize není limitována na běžných devět kalendářních dní (u samoživitelů šestnáct dní), ale stát bude proplácet ošetřovné po celou dobu nouzového stavu. Navíc ho zavádí i pro živnostníky. Nárok může uplatnit kromě rodičů i další osoba, třeba nový partner matky či otce, ale musí být s dítětem ve společné domácnosti. 

Vláda nařídila kvůli koronaviru povinné nošení roušek.
Desatero k povinnému nošení roušek: Kde si ji lze sundat, za co hrozí pokuta

Půjde vyplácet i zpětně?
Ano. „Umožňuje se přitom, aby ošetřovné v tomto rozsahu mohlo být přiznáno i zpětně před účinností tohoto zákona, neboť dosavadní podpůrčí doba v řadě případů již uplynula,“ konstatuje se v důvodové zprávě k zákonu.

Týká se nový zákon i živnostníků a podnikatelů, kteří v současnosti nemají na ošetřovné nárok?
Bohužel ne. Týká se pouze zaměstnanců.

Koronavirus - Ilustrační foto
Konečně. Ministerstvo řeklo, zda roušky musejí mít děti a kojenci

A kdo tedy pomůže živnostníkům?
Těm by mělo obdobu ošetřovného vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu. Zde jsou současné podmínky, ty se ale podle slibu ministerstva průmyslu změní tak, aby kopírovaly parametry ošetřovného pro zaměstnance: Dosahovat by měla 424 korun na den. Podle webu Hospodářské komory by se měl vyplácet měsíc. V současnosti se počítá s tím, že by se to týkalo dětí mezi 6 až 13 lety, ale ministerstvo prý má variantu, která by to mohla upravit i pro menší děti. Tedy stejně, jako je tomu u zaměstnanců

Jak o peníze mohou živnostníci požádat?
Příjem žádostí by měli zajistit živnostenské úřady. „Podmínkou přiznání finančního příspěvku na ošetřovné bude čestné prohlášení,“ uvádí se na webu Hospodářské komory. Finanční příspěvek se bude vyplácet Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě žádosti.

Mohou klasické ošetřovné čerpat i jiné osoby než rodiče?
Ošetřovné ze zákona mohou čerpat osoby pečující o dítě, pokud žijí ve stejné domácnosti.

V době karantény dodržujte hygienické i morální pravidla.
Jak správně nakupovat v době karantény: dodržujte desatero zásad

Kvůli uzavření sociálního zařízení musím pečovat o handicapovanou osobu starší třinácti let. Budu mít na ošetřovné nárok?
"Nárok na ošetřovné vznikne za podmínky žití ve společné domácnosti i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení,“ konstatuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Ošetřovné se bude po sněmovních úpravách vztahovat i na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu. V těchto případech tedy nebude existovat věkové omezení.

 Jak tomu bylo bude u pracovníků bezpečnostních sborů, kteří nemají na ošetřovné nárok?
"Navrhuje se, aby u příslušníků (obdobně jako u zaměstnanců) došlo k prodloužení poskytování služebního volna s nárokem na služební příjem po dobu, po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy z důvodu mimořádného opatření při epidemii,“ konstatuje ministerstvo práce.

Jaká je výše ošetřovného?
Lidé mají nárok na vyplacení 60 procent vyměřovacího základu. To je například u hrubé mzdy ve výši 30 tisíc korun měsíčně 4797 korun, respektive 8528 Kč. U živnostníků stanovilo ministerstvo průmyslu a obchodu výši denní dávky na 424 korun.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník